SAD će se oslanjati na "aktivno odvraćanje", stoji u sažetku dokumenta Nacionalna obrambena strategija, koji je objavljen u petak.
Strategija se usredotočuje na preventivne mjere koje bi trebale "spriječiti da problemi postanu krize, a krize prerastu u ratove", rekao je novinarima podtajnik u ministarstvu obrane Douglas Feith objašnjavajući dokument.
"Preventivne mjere su stvari poput sigurnosne suradnje, operacije za stabilnost i inicijative za neširenje oružja", usmjerene na presretanje trgovine tehnologijom za kemijsko, nuklearno ili biološko oružje, rekao je Feith objavljujući dio godišnjih izvješća o američkim obrambenim i vojnim strategijama.
Naglasio je da nova strategija poziva na jačanje strateških saveza i partnerstva, pomoć drugim zemljama da ojačaju svoje obrambene sposobnosti, te kolektivne napore u suprotstavljanju zajedničkim sigurnosnim izazovima.
Strategija, međutim, također ponovno potvrđuje korištenje preventivnih vojnih akcija kada su Sjedinjene Države suočene s prijetnjom katastrofalnim napadom ekstremista ili neprijateljskih zemalja koje posjeduju oružje masovnog uništavanja.
Dokument također ponavlja spremnost SAD-a da upotrijebi silu unilateralno ukoliko je to potrebno, "kada odvraćanje ne uspije" ili drugi napori ne osujete narastajuće prijetnje.
"Čineći to, djelovat ćemo s drugima kada možemo", kaže dokument, potvrđujući Bushovu politiku da SAD ima pravo poduzimati unilateralne, preventivne vojne akcije.
Dokument će poslužiti kao okvir za oblikovanje Četverogodišnjeg obrambenog pregleda, dalekosežnog projekta u pripremi koji će odrediti koje vojne kapacitete treba SAD da bi udovoljio ovoj obrambenoj strategiji.
Feith je potvrdio da će po prvi put Velikoj Britaniji i drugim zemljama saveznicama biti dopušteno da sudjeluju na tajnim sastancima dok se bude razvijao četverogodišnji pregled koji će biti objavljen početkom 2006.
Izvješće o obrambenoj strategiji upozorava da će se nastaviti osporavanje moći Sjedinjenih Država od strane "onih koji primjenjuju strategiju slabih, koristeći međunarodne forume, sudske procese i terorizam".
Upitan o tome Feith je rekao da različiti činitelji u svijetu žele ili napasti ili sputati SAD i da će pronalaziti kreativne načine da to učine koji nisu konvencionalni vojni napadi, poput diplomatskih, pravnih i tehnoloških linija napada.
Glede pravnih napada Feith je rekao da oni mogu uključivati Međunarodni kazneni sud (ICC) koji SAD ne priznaje.
"Neki ljudi mogu pokušati kriminalizirati (američku) vanjsku politiku i povesti sudske postupke tamo gdje nema osnove za sudske ovlasti prema međunarodnom pravu kao način da pokušaju vršiti pritisak na američke dužnosnike", rekao je on.