"Na sastanku je izraženo 'relativno zadovoljstvo' rezultatom istrage i zaključcima Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost Sabora. Novinari koji su bili predmetom obavještajnog tretmana POA-e smatraju da su zaključci Odbora značajan korak naprijed u odnosu na slične slučajeve u prošlosti", stoji u priopćenju.
S predsjednikom HND-a sastali su se Gordan Malić (Globus), Marijo Kavain i Ivanka Toma (Jutarnji list) te Željko Peratović (Vjesnik).
Na sastanku je zaključeno da se "od nadležnih tijela javne vlasti koja su znala ili trebala znati za postupke POA-e traži da se ispričaju novinarkama i novinarima koji su postupkom POA-e pretrpjeli ozbiljnu profesionalnu i ljudsku štetu".
Zatražena je i "reforma sigurnosnih službi u skladu s demokratskim, pravnim i sigurnosnim standardima uzornih demokracija, što uključuje usklađivanje Zakona o sigurnosnim službama s Ustavom te suspendiranje Vladine uredbe o obvezama iz područja nacionalne sigurnosti za pravne i fizičke osobe u telekomunikacijama".
Novinari traže i "prestanak dugogodišnje prakse uplitanja sigurnosnih službi u novinarski posao jer se time ugrožava sloboda novinstva i novinarstva", a dodaju i da će najkasnije za desetak dana u suradnji s HND-om i pravnim savjetnicima odlučiti o tome što će poduzeti u zaštiti svojih ljudskih i profesionalnih prava.
Saborski Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost zaključio je 15. ožujka kako postoji osnovana sumnja da je POA bezrazložno prekršila Ustavom zajamčena ljudska prava i temeljne slobode petero novinara, koje je bivši ravnatelj POA-e Franjo Turek u svojoj prezentaciji u Vladi i Uredu predsjednika Republike optužio za sudjelovanje u akcijama kojima je ugrožena nacionalna sigurnost. Odbor je, uz ostalo, zaključio da je Turek idejni i sadržajni tvorac dokumenta "Informacija o medijsko-obavještajnoj kampanji s ciljem diskreditacije RH", nastaloga tijekom POA-ine operativne akcije.