U istočnoj saveznoj pokrajini Brandenburg, koja okružuje Berlin, 4.000 kilometara dug pojas zemlje kontaminiran je ostacima bombi, granata i drugog eksplozivnog materijala te zahrđalom municijom.
"Opasnost koju predstavljaju ti ratni ostaci možemo usporediti s tempiranom bombom", tvrdi Guenter Fricke, stručnjak za odlaganje oružja. On svoje studente podučava i o najsitnijim detaljima više od 200 bombi koje su se tada koristile a opremljene su s oko 120 različitih okidača. Sve su to posijale savezničke snage. Posebice ih upozorava na municiju pronađenu na sovjetskim poligonima u istočnoj Njemačkoj.
"Kod ruskih mina i bombi svaki dio je drugačiji", kaže Fricke.
U Bavarskoj je prošle godine pronađeno 13 tona bombi i muncije, dok je u sjeveroistočnoj saveznoj pokrajini Mecklenburg prošle godine pronađeno 230 tona. Širom cijele Njemačke, godišnje se prikupi više od 1.500 tona opasnog vojnog otpada.
Usprkos potrebi za koordiniranijim naporima na saveznoj razini u uklanjanju smrtonosnog arsenala bombi zaostalih iz rata, država izdvaja sve manje novca za taj ogroman posao.
Joerg Schoenbohm, ministar unutarnjih poslova Brandenburga, oštrinom riječi ne štedi saveznog ministra financija Hansa Eichela, poručujući mu da bi vlada trebala snositi pune troškove za posao prikupljanja i uništavanja ratnog materijala iz Drugog svjetskog rata.
"Posljedice rata su zajedničko povijesno naslijeđe, pa nije samo pokrajina Hesse ili Brandenburg ratovala protiv saveznika", zaključio je.