Stroge članice Europske unije ističu kako moraju biti čvrste i ostati vjerne svojim načelima i pitaju: "Kamo bismo stigli u kasnijim pregovorima s Bosnom i Hercegovinom, Srbijom pa čak i Turskom, ako bismo već sada Hrvatskoj omogućili pristup unatoč ratnom zločincu", navodi list u komentaru.
"Načelno veseli da se EU drži svojih zaključaka i da želi steći ugled i vjerodostojnost dosljednom politikom. No, u prošlosti to baš nije uvijek tako funkcioniralo. Zbog toga što se sastav austrijske koalicijske vlade nije sviđao europskoj europskoj ljevici morala je Austrija mnogo toga pretrpjeti, dok veća Italija to nije morala iako joj se isto tako štošta moglo predbaciti. 'Size matters' govorilo se tada. U međuvremenu su, međutim, smisao za pravednost i čvrstina načela Europske unije postala čelična - vidi slučaj Hrvatske", piše list i dodaje kako ipak ostaje sumnja jer još prošle godine Carla del Ponte nije imala nikakvih prigovora na hrvatsku suradnju.
Vlada Ive Sanadera se bila pobrinula da se osam osumnjičenika iz Hrvatske i BiH nađe pred sudom u Haagu no "Europska unija želi sve učiniti ovisnim o slučaju Gotovina pa makar time bili ugroženi i uspjesi Sanaderove vlade", nastavlja list. "Hrvatska jednostavno nije Turska koju se, što je zapravo smiješno, navodno želi impresionirati ovim primjerom. Zagrebu se još uvijek nije zaboravilo to što je 1991. protiv volje prijatelja Srbije proglasio neovisnost", zaključuje se u komentaru FAZ-a.