"Vijest da Janša podržava pregovore sa SCG i da je nepošteno da joj se postavljaju dva dodatna uvjeta (Karadžić i Mladić) u odnosu na Rumunjsku i Tursku nije objavljena i vjerojatno nikada neće biti iako je Janša nešto slično ustvrdio za Hrvatsku", navodi Mekina koji tvrdi da je sadašnji slovenski premijer napravio "salto mortale" u odnosu na načelnost ranijih vlada i da "ozbiljna vanjska politika države ne smije mijenjati načela od slučaja do slučaja".
"Prigovor da se generala Gotovinu ne može samo tako uspoređivati sa koljačima poput Mladića i Karadžića naravno nema osnova. Čak je i Karadžić u ratu izdao niz formalnih zapovjedi o humanom postupanju prema zarobljenicima i zato njegovu stvarnu krivicu može dokazati samo sud. A zločin je zločin bez obzira tko ga je počinio", navodi Mekina koji aktualnoj vladi sugerira da vodi principijelnu i izbalansiranu politiku prema "zapadnom Balkanu" u nastupima u Europskoj uniji, a da se u vanjskoj politici drži Bismarckova načela: "Izbjegavati sentimentalna savezništva".
Janšina potpora Hrvatskoj rezultat je utjecaja Europske pučke stranke, no Janša bi morao voditi računa o tome da bi u rješavanju spornih pitanja s Hrvatskom mogli presudno djelovati upravo oni koji su se založili da se pregovori s Hrvatskom odgode, a ne manja skupina država, među njima i Slovenija, koje su se zalagale za početak pregovora 17. ožujka.