Manjak na tekućem računu, kao sveobuhvatni pokazatelj trgovine i ulaganja, uvećan je 13 posto na rekordnih 187,9 milijardi dolara u četvrtom tromjesečju prošle godine, objavilo je američko ministarstvo trgovine.
Njegova visina iznenadila je analitičare Wall Streeta, koji su očekivali manjak u četvrtom tromjesečju od 182 milijarde dolara, te dodatno pritisnula posrnuli dolar. U 2004. manjak u visini rekordnih 665,5 milijardi dolara ekvivalentan je 5,7 posto bruto domaćeg proizvoda (BDP), prema 4,8 posto zabilježenih u 2003.
Rekordna razina manjka izaziva sve veće strahove analitičara oko slabljenja tečaja dolara i globalnih neravnoteža za koje neki analitičari kažu da predstavljaju veliki rizik.
"Golemi deficit, zajedno s velikim priljevom kapitala od stranih središnjih banaka zabilježenim u proteklim tromjesečjima, ukazuje da daljnje spuštanje tečaja američke valute ostaje rizik", kazao je Mike Englund, glavni ekonomist Action Economics.
Dosad je SAD mogao financirati svoj manjak u platnoj bilanci po vrlo povoljnim uvjetima, dopuštajući niske kamatne stope. No neki, uključujući i američku središnju banku Fed, kažu da bi se stranci u jednom trenutku mogli obeshrabriti i smanjiti ulaganja u SAD-u, što bi moglo izazvati potrese u gospodarstvu.
Ponovno uspostavljanje ravnoteža u globalnoj trgovini i investicijama moglo bi biti bolno za američka kućanstva ako tečaj američke valute nastaviti svoju trogodišnju korekciju, inflacija ubrza a kamatne stope porastu, kažu analitičari.