"Zašto nas opet zaustavljate", pitaju ih u otvorenom pismu koje je na konferenciji za novinare pročitala Marija Slišković.
U tom ih pismu podsjećaju da su one, početkom 1991. u vrijeme kada se pripremala srbijanska oružana agresija na Hrvatsku od međunarodne zajednice tražile da se sukob spriječi, no nažalost mnogobrojne poruke nisu shvaćene niti podržane, a nametnuti rat donio je razaranja i patnje.
"Žene svjedoci" najavile su da će s prikupljenim dokumentima zatražiti razgovor s glavnom haaškom tužiteljicom Carlom del Ponte i predsjednikom tog suda kako bi ih upoznali da rat u Hrvatskoj nije počeo 1995.
Po tim haaškim optužnicama i mi žene smo bile pomagačice zločinačke vojske, rekla je Marija Slišković.
Nadalje se pitaju hoće li Carla del Ponte podnijeti ostavku ukoliko se dokaže da general Ante Gotovina nije u Hrvatskoj.
"Iskreno i odlučno podržavamo stav da svaki zločin mora biti kažnjen, ali ne prihvaćamo da se pojedinačni zločin pretvori u kolektivnu krivnju", navode u otvorenom pismo.
Danas ponovno dižemo svoj glas jer se protivimo izjednačavanju agresora i žrtve, protiv smo svake optužnice koja hrvatskom narodu i njegovom vodstvu zapravo osporava pravo na obranu od srbijanske oružane agresije i pravo na oslobađanje okupiranih teritorija, navodi se u pismu,
Također neprihvatljivim ocjenjuju što se u haaškim optužnicama za hrvatske generale, o Kninu govori kao "glavnom gradu regije Krajine" te "o udruženom zločinačkom pothvatu".
"Protivimo se tvrdnjama bez dokaza, da je general Gotovina u našoj zemlji, te stavu da je pravni i politički arbitar koji odlučuje o prijemu Hrvatske u članstvo EU haaško Tužiteljstvo, a ne taj sud kao ustanova. To znači da je uvjet za pridruživanje optužnica, a ne presuda", navode "Žene svjedoci" u otvorenom pismu.
Zdenka Farkaš iz udruge "Apel" podsjetila je da Hrvatska još traži 1168 ratnih stradalnika te da je dosada pronađeno 140 masovnih grobnica. Podsjetila je na propuste UN-a u sprječavanju agresije na Hrvatsku, sprječavanju ratnih zločina još od Bleiburga 1945., pa do Rezolucije Vijeće sigurnosti UN-a da se ekshumiraju žrtve na Ovčari. Sada ta ista međunarodna zajednica od Hrvatske traži "dlaku u jajetu", rekla je Farkaš, ali i uputila veliko hvala svim predstavnicima međunarodne zajednice koji su pomogli Hrvatskoj.