FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Hrvatska: Unatoč zaštiti slobode medija, još ima pritiska

Autor: ;slek;
WASHINGTON,14. ožujka(Hina) - Hrvatska Vlada snažno je u 2004. radilana zakonskom osiguranju slobode medija, ali još uvijek nekipredstavnici vlasti pokušavaju utjecati na njih, izvijestila je uponedjeljak američka organizacija za prava medija Odbor za zaštitunovinara (CPJ).
WASHINGTON,14. ožujka(Hina) - Hrvatska Vlada snažno je u 2004. radila na zakonskom osiguranju slobode medija, ali još uvijek neki predstavnici vlasti pokušavaju utjecati na njih, izvijestila je u ponedjeljak američka organizacija za prava medija Odbor za zaštitu novinara (CPJ).

CPJ kaže da je Hrvatska demokratska zajednica (HDZ), vrativši se na vlast 2003. godine, nastojala uvjeriti birače i međunarodnu zajednicu da je prevladala svoju represivnu politiku iz 90-tih.

"Kao dio tih ambicioznih napora Vlada je krenula snažno s dalekosežnim zakonskim reformama koje bi uspostavile zaštitu medija u zapadnom stilu", rekao je Odbor u godišnjem izvješću "Napadi na tisak u 2004".

Ipak, kaže izvješće, analitičari su utvrdili da te promjene ne dekriminaliziraju medijsku klevetu i da malo čine kako bi se poboljšao pristup javnim informacijama.

"Vladini tiskovni uredi redovito uskraćuju informacije i ne obaziru se na novinarske zahtjeve za službenim dokumentima", navodi CPJ.

Izvješće kaže da su visoki dužnosnici HDZ-a ponovo nastojali ostvariti utjecaj nad državnim medijima, ali da su imali slabiji utjecaj na neovisne novinare dok se Hrvatska nastoji uključiti u EU.

"Kada se radi o vršenju utjecaja, Vlada HDZ-a nije bila nesklona upletati se u medije", stoji u izvješću.

Odbor dodaje da su u siječnju vlasti strogo ukorile dnevnik "Slobodna Dalmacija" nakon što je list objavio da dužnosnik ministarstva unutarnjih poslova ne plaća za uzdržavanje djeteta.

Izvješće kaže da su obavještajne službe nastavile vršiti pritisak na novinare kako bi došle do informacija i postigle suradnju. Spominje se slučaj neovisne novinarke Helene Puljiz koja je u studenom optužila agente protuobavještajne službe da su je pritvorili, ispitivali o predsjedniku Stjepanu Mesiću i nastojali prinuditi da postane informant službe.

CPJ napominje da je direktor službe otpušten u prosincu nakon što je vladino povjerenstvo potvrdilo optužbe Puljizove.

Što se tiče medijske klevete, izvješće navodi kako je na hrvatskim sudovima u 2004. još uvijek bilo 800 slučajeva protiv novinara optuženih za klevetu, prema podacima američke organizacije za izobrazbu medija IREX.

Spominje se da je u srpnju bivši urednik "Novog Brodskog Lista" Miroslav Jurić jedva izbjegao osudu na 70 dana zatvora nakon što je ministrica pravosuđa platila kaznu od 12.600 kuna na koju je bio osuđen jer je optužio lokalnog suca i tužitelja za korupciju.

Hrvatska Radio-televizija, nekada puki glasnogovornik HDZ-a, nastavila je napredovati u tranziciji od državnog medija prema autonomnijem i utjecajnijem javnom glasilu, ocijenjuje CPJ.

Ipak, dodaje izvješće, poznato je da su neki visoki vladini dužnosnici i članovi Hrvatskog sabora prijetili proračunu HRT-a kako bi dobili povoljno izvještavanje tog medija.

(Hina) xsl ybis

An unhandled error has occurred. Reload 🗙