Od tih 56 poginulih dok su obavljali svoj posao, njih 36 su bili meta ubojstva, priopćio je CPJ u izvješću Napadi na tisak u 2004.
Irak je bio najopasnije mjesto za novinare u 2004. s 23 poginula, čime je irački rat postao "jednim od najsmrtonosnijih sukoba za novinare u novijoj povijesti", navodi izvješće. Većina od 23 poginulih novinara bili su Iračani, kaže Odbor, a devet je bilo žrtava umorstva.
56 poginulih novinara najviše je od 1994. kada je nastradalo njih 66, mnogi od njih u alžirskom građanskom ratu.
Ukupno 122 novinara bila su zatvorena diljem svijeta zbog svojega posla od čega tri četvrtine otpada na Kinu, Kubu, Eritreju i Burmu, četiri zemlje s dugom poviješću medijske represije, kaže izvješće objavljeno u Washingtonu.
Kina je prva na popisu s 42 novinara iza rešetaka, dok ih je 23 bilo zatvoreno na Kubi, 17 u Eritreji i 11 u Burmi, navodi CPJ.
Većina novinara zatvoreno je temeljem nejasnih optužbi za djelovanje protiv države, kao što su pobuna, subverzija i rad protiv interesa države.
Uvjeti za rad medija veoma su se pogoršali u Rusiji i većini drugih bivših sovjetskih republika, navodi izvješće.
"Nigdje nisu tako očite nove teške realnosti kao u Rusiji gdje je čistka neovisnih glasova na nacionalnoj televiziji i alarmantno gušenje izvještavanja tijekom talačke krize u Beslanu označilo godinu u kojoj je predsjednik Vladimir Putin sve više provodio kontrolu nad medijima u sovjetskom stilu", tvrdi CPJ.
Samo u Latviji, Litvi i Estoniji uspostavljena je sloboda tiska, navodi CPJ.
Najnoviji događaji u Ukrajini s usponom nove prodemokratske vlasti pružaju nadu za promjene, navodi se u izvješću.
Nakon Iraka, najopasnije mjesto na svijetu za novinare bili su Filipini gdje ih je poginulo njih osam, premda ta zemlja spada među medijski najslobodnije u Aziji, tvrdi se u izvješću.
CPJ je izrazio zabrinutost sve većom spremnošću američkih sudaca i tužitelja da prinude novinare da otkriju svoje povjerljive izvore prijeteći im i zatvaranjem.
Po prvi put u posljednje tri godine CPJ-ov popis utamničenih novinara uključio je i jednog američkog izvjestitelja, televizijskog novinara Jima Taricanija iz Providencea koji se nalazi na odsluženju šest mjeseci kućnog pritvora jer je odbio odati svoj izvor.