U policijskoj operaciji pritvorena je 41 osoba, među kojima su tri javna bilježnika i sedam odvjetnika, a blokirana su sredstva na bankovnim računima u iznosu od 250 milijuna eura.
Intervencijom je zaplijenjeno 251 imanje, 42 luksuzna vozila (Rolls Royce, Ferrari, Porsche), zatim 6,5 metarska jahta i dva privatna zrakoplova.
Marbella je tek "vrh ledenog brijega", drži španjolski državni odvjetnik Candido Conde-Pumpido koji tvrdi da se u zemlji već odvija "tiha invazija mafije", prenosi El Mundo.
On je podsjetio da je operacija rezultat rada posebnog antimafijaškog odvjetnika kojega je njegov ured imenovao za pokrajinu Costa del Sol, upravo zbog indicija da se u Španjolskoj udomila "neman međunarodne mafije".
Navodni 'mozak' mreže je čileanski odvjetnik Fernando del Valle koji još nije dao iskaz, a među privedenima su državljani Španjolske, Maroka, Francuske, Finske, Rusije i Ukrajine.
Novac se prao odlično koordiniranim operacijama kako bi se nizom pravnih dokumenata i oporuka prikrilo ne samo porijeklo, već i pravi vlasnik imovine i opranog novca.
Španjolsko ministarstvo unutarnjih poslova utvrdilo je da su "znatne" svote novca iz Jukosa bile prebačene na tvrtku u Nizozemskoj, a ta je zatim investirala novac kroz španjolsku podružnicu.
Pozivajući se na izvor blizak istrazi, agencija Reuters prenosi da je Jukos možda žrtva sofisticiranog kruga pranja novca i da su u mafijaški krug uključeni neki pojedinci iz tvrtke koji su skretali novac a da to nije znao ni Jukos niti ruske porezne vlasti.
Prema glasnogovornici Jukosa u Londonu Claire Davidson tvrtka bi bila "vrlo iznenađena" kada bi se otkrilo da su ljudi iz Jukosa bili povezani s pranjem novca.
Rusija je u prosincu prodala najveću tvrtku iz grupe Jukos, Juganskneftgaz, kako bi platila porez u iznosu od 28 milijardi dolara, što je najveći porez ikada plaćen u toj zemlji.