Janković (50), koji se u nedjelju predao vlastima Republike Srpske, napustio je Banju Luku vladinim zrakoplovom, bez izjava za tisak.
Njegovu odluku o predaji vlade RS i Srbije popratile su uobičajenom ocjenom da se radi o moralnom i odgovornom činu koji je u interesu RS te Srbije i Crne Gore.
Izmijenjena optužnica od 20. travnja 2001., tereti ga po osobnoj odgovornosti u 14 točaka za mučenje i silovanje kao zločine protiv čovječnosti i kršenje ratnog prava i običaja.
Optužen je za zločine nad nesrpskim stanovništvom na području Foče, u istočnoj Bosni, od travnja 1992. do veljače 1993., kada je bio zamjenik zapovjednika vojne policije srpskih snaga.
Nakon što su u travnju 1992. snage bosanskih Srba zauzele Foču, vojna policija zajedno s lokalnim i drugim vojnicima počela je pritvarati bošnjačko i hrvatsko stanovništvo, navodi se u optužnici.
Tijekom uhićenja mnogi civili su ubijeni, pretučeni ili izloženi seksualnom zlostavljanju. Bošnjačke žene, djeca i starci držani su u zatočeništvu u kućama, stanovima i motelima u Foči i u okolnim selima, te u zatočeničkim centrima kao što su Buk Bijela, srednja škola u Foči i sportska dvorana Partizan.
Mnoge od zatočenih žena bile su izložene ponižavajućim i degradirajućim životnim uvjetima, brutalnom premlaćivanju i seksualnom zlostavljanju, uključujući silovanja. Osim u navedenim mjestima zatočeništva, nekoliko žena bilo je zatočeno u kućama i stanovima koji su korišteni kao bordeli i koje su vodile grupe vojnika, uglavnom paravojnih snaga, navodi se u optužnici.
Također se dodaje da je Gojko Janković sudjelovao u vojnom napadu na Foču i razna druga susjedna sela kao i u uhićenjima civila koji su bili na vodećim položajima.
Janković je šesti bosanski Srbin koji se od kraja siječnja ove godine dobrovoljno predao Haškom sudu.
Vlada u Banjoj Luci obvezala se dati jamstva za Jankovićevo puštanje na slobodu do početka suđenja, kao i da će osigurati financijsku i drugu pomoć njegovoj obitelji.