FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Strah od rasta kamatnih stopa pogađa cijene dionica

Autor: ;scvi;
NEW YORK, LONDON, 13. ožujka 2005. (Hina/Reuters) - Svjetska tržištadionica prošloga su tjedna pozorno pratila kretanje cijena nafte, čijabi rekordna visina mogla potaknuti jačanje inflacije, a zatimrezultirati zaoštravanjem monetarnih politika. Izgledi za višimkamatnim stopama potaknuli su povlačenje kapitala iz dionica, pa suburzovni indeksi zabilježili gubitke.
NEW YORK, LONDON, 13. ožujka 2005. (Hina/Reuters) - Svjetska tržišta dionica prošloga su tjedna pozorno pratila kretanje cijena nafte, čija bi rekordna visina mogla potaknuti jačanje inflacije, a zatim rezultirati zaoštravanjem monetarnih politika. Izgledi za višim kamatnim stopama potaknuli su povlačenje kapitala iz dionica, pa su burzovni indeksi zabilježili gubitke.

Njujorški Dow Jones indeks potonuo je nešto više od jedan posto, na 10.822 boda. Za toliko se spustila i vrijednost tehnološkog Nasdaqa, koji stoji 2.049 bodova.

Cijene dionica na američkim burzama tri su dana uzastopno bilježile gubitke budući su rastuće cijene nafte potpirile brige ulagača oko inflacije i s tim u vezi ubrzanog podizanja američkih kamatnih stopa. Analitičari ističu da ulagači postaju sve uplašeniji zbog visokih cijena nafte i ostalih cijena roba koje bi mogle potaknuti jačanje inflacije. Cijena barela sirove nafte na američkom tržištu premašila je u jednom trenutku i 55 dolara, a na zatvaranju je iznosila 54,77 dolara, najviše u zadnjih četiri i pol mjeseca.

Ubrzanje inflacije moglo bi nagnati središnju banku Fed da podiže kratkoročne kamatne stope i brže nego se na tržištu očekivalo. To je ujedno potaknulo ulaganja na tržištu obveznica, podigavši njihov prinos na najvišu razinu u zadnjih sedam mjeseci. Nelagodu i pogledu kamatnih stopa ojačao je i u petak objavljen podatak o skoku američkog vanjskotrgovinskog deficita u ovogodišnjem siječnju na 58,3 milijarde dolara. Trgovinski manjak, naime, u uvjetima klizanja tečaja dolara trebao se smanjiti, ali nije. "Na površini se čini da smo suočeni s razdobljem porasta kamatnih stopa, što zaista pritišće tržište dionica", kazao je Todd Clark, čelnik trgovine pri Wells Fargo Securitiesu.

Dionice posebno senzitivne na visoke cijene nafte poput industrijskih konglomerata i logističkih kompanija, zabilježile su najveće gubitke. Oslabile su i dionice osjetljive na izmjene kamatnih stopa, poput financijskih i građevinskih kompanija. Dionica Citigroupa tako je potonula 1,2 posto, kao i Banc of America. Suprotno općem trendu kretanja cijena, energetske dionice ostvarile su skok cijena jer se očekuje da će ubilježiti snažne zarade.

Dionica kompanije za proizvodnju bežične tehnologije Qualcomm ojačala je više od pet posto po najavi da će joj tromjesečni profit biti bolji od očekivanja zbog velikih isporuka. U prosjeku su cijene dionica proizvođača čipova nakon te vijesti dobile 1,9 posto na vrijednosti. Nasuprot tome, dionica vodećeg svjetskog proizvođača čipova za mobilne telefone Texas Instrumentsa oslabila je gotovo četiri posto nakon što je smanjio svoje procjene tromjesečne zarade zbog manjih narudžbi. To je pritisnulo cijeli sektor dionica proizvođača čipova, pri čemu su se njihove cijene u prosjeku spustile 1,4 posto nakon dobitka u ponedjeljak od dva posto.

I na europskim burzama cijene dionica u tom su razdoblju oslabile kako su se ulagači okrenuli tržištima državnih obveznica koja obećavaju veći prinos u razdoblju zaoštravanja monetarne politike. Londonski Ftse indeks spustio se za otprilike jedan posto, na 4.982 boda. Frankfurtski DAX oslabio je 1,4 posto, na 4.360 bodova.

Dionice su bilježile gubitke četiri dana zaredom, predvođene onima njemačkog energetskog diva E.ON, budući da je ulagače zabrinulo slabljenje američke valute i skok cijena nafte. Dionice E.ON-a oslabile su 3,3 posto nakon što je izvijestio o manjem od očekivanja povećanju dividende za 2004. i objavio oprezne prognoze za ovu godinu. Značajniji pad cijena zabilježile su dionice industrije nafte i plina te rudarskih kompanija, koje su pod udarom većih prodaja oslabile 1,6 posto, odnosno 1,2 posto. Ti sektori inače bilježe najbolju izvedbu od početka godine, pri čemu su energetske dionice u prosjeku ojačale 12 posto a rudarske 13 posto. Pod utjecajem pada cijena dionica naftnih kompanija na američkom tržištu, dionice europskih divova poput British Petroleuma i Royal Dutch/Shella oslabile su po 1,9 posto.

"Sada smo blizu najviših razina na tržištu u zadnjih 33-34 mjeseci ali imamo i visoke cijene nafte i drugih sirovina koje će imati određenog utjecaja na dobiti kompanija, izuzev naftnih kojima će ići vrlo dobro", ukratko je ocijenila situaciju na tržištu Karen Olney, analitičarka Dresdner Kleinnwort Wassersteina.

Analitičari londonskog UBS-a i dalje su optimistični glede dionica, preferirajući Europu i Japan pred Velikom Britanijom i SAD-om, no izražavaju oprez nakon nedavnih dobitaka. "Ponešto nas brine što se profitabilnost čini neuobičajeno visokom globalno u vrijeme kada su realne kamatne stope i dalje iznimno niske", kazao je Ian McLennan, dionički strateg u UBS-u u Londonu. "Dok god se to nastavlja, apetit za rizikom će ostati visok, no bude li kakvih nervoza u pogledu profitabilnosti ili, što je vjerojatnije, zabrinutosti glede realnih kamatnih stopa, tržište dionica izgubit će na zamahu".

Indeks Tokijske burze Nikkei porastao je 0,4 posto, na 11.923 boda.

(Hina) xsbo ysbo

An unhandled error has occurred. Reload 🗙