FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Oporba protiv paušalnog utvrđivanja boravišne pristojbe

Autor: ;gkat;
ZAGREB, 11. ožujka 2005. (Hina) - Saborska oporba usprotivila se upetak nakani Vlade da se boravišna pristojba utvrđuje paušalno, potočno utvrđenom iznosu, smatrajući da bi to umjesto planiranogsuzbijanja, povećalo broj neregistriranih iznajmljivača turističkihsmještaja.
ZAGREB, 11. ožujka 2005. (Hina) - Saborska oporba usprotivila se u petak nakani Vlade da se boravišna pristojba utvrđuje paušalno, po točno utvrđenom iznosu, smatrajući da bi to umjesto planiranog suzbijanja, povećalo broj neregistriranih iznajmljivača turističkih smještaja.

Ministar mora, turizma, prometa i razvitka Božidar Kalmeta kazao je na sjednici Sabora kako očekuje da će paušalni obračun boravišne pristojbe, koji Vlada predlaže kroz dopune Zakona o boravišnoj pristojbi, povećati naplatu pristojbe sa sadašnjih 64 na više od 100 milijuna kuna godišnje. Pristojbe bi se utvrđivale paušalno, na temelju prosječnog broja noćenja po krevetu u prethodnoj godini.

S obzirom da su neke sredine tijekom turističke sezone znatno popunjenije od prosjeka i imaju dulju sezonu, gradskim i općinskim vijećima ostavljena je mogućnost da, na prijedlog turističkih zajednica na svom području, povećaju koeficijent za izračun paušalne boravišne pristojbe.

Vlada očekuje da će taj prijedlog značajno poboljšati kontrolu iznajmljivanja smještaja i olakšati posao turističkim inspektorima, kazao je Kalmeta.

Naveo je da je u Hrvatskoj registrirano 50.000 privatnih iznajmljivača, s ukupno 340.000 kreveta, što čini 40 posto ukupnih smještajnih kapaciteta.

Boravišne pristojbe ne uplaćuje između 10 i 30 posto iznajmljivača, ovisno o području, zbog čega turističke zajednice ostaju bez novca za svoj rad, upozorio je Kalmeta.

Najavio je da će Vlada do kraja godine predložiti paket novih zakona koji bi trebali regulirati ukupnu turističku djelatnost.

"No, već ove godine želimo financijske efekte od suzbijanja crne ekonomije, i to ćemo ostvariti primjenom ovog zakona", rekao je.

Oporba je suglasna da svi iznajmljivači, posebno oni manji, ne mogu ostvariti potrebna 42 noćenja po sezoni da bi im se, kada plate paušal na boravišnu pristojbu, rad isplatio, te da stoga postoji opasnost da će se okrenuti 'sivoj ekonomiji'.

"Nagradili bi se oni koji rade na crno, a kaznili oni koji rade legalno, neće se suzbiti crno tržište, već omogućiti masovni prelazak na ilegalni rad", rekao je Zdenko Antešić (SDP).

Upozorio je da privatni iznajmljivači u Šibensko-kninskoj županiji prosječno ostvare 28 noćenja po sezoni, u Splitsko-dalmatinskoj tek 22 noćenja, pa bi stoga, ističe, paušalno utvrđivanje pristojbe za njih značilo neizdrživo povećanje poreznih opterećenja.

"Jednaku pristojbu plaćao bi iznajmljivač koji radi samo jedan dan i onaj koji radi sto dana. To je nepravedno i diskriminirajuće jer se ide na ruku samo velikih iznajmljivača", kazao je Željko Kurtov (HNS/PGS).

Oporba stoga predlaže da se uvede prijelazno razdoblje, odnosno da se iznajmljivačima prepusti da sami odluče hoće li, ovisno o isplativosti, pristojbu plaćati paušalno ili dosadašnjim režimom obračuna boravišne pristojbe po noćenju.

Brojni klubovi u tom su smislu najavili amandmane na Vladin prijedlog izmjena Zakona o boravišnoj pristojbi.

Pero Kovačević (HSP) zauzeo se za hitne izmjene Zakona o državnom inspektoratu kojima bi se inspektorima omogućilo da, bez policijskog naloga, mogu nadzirati i neregistrirane iznajmljivače.

"Ne možete s pištoljem na vodu ganjati ozbiljne lopove", smatra Ante Markov (HSS).

Dio klubova prigovorio je i na nedostatnu kategorizaciju turističkih smještaja, ističući potrebu da se u zakonu jasno razdvoje atraktivni smještaji uz more od onih manje atraktivnih.

(Hina)

An unhandled error has occurred. Reload 🗙