Dogradonačelnik Stipe Tojčić je ocijenio korektnim izvješće, ali i upozorio da bi Gradsko poglavarstvo trebalo rješavati te probleme zajedno s Ministarstvom prostornog uređenja, a ne inzistirati na svom modelu, na što mu je dogradonačelnik Milan Bandić odgovorio da se to pokušava već 4,5 godine, ali bezuspješno. Odbacio je i Tojčićevu tvrdnju da se služi demagoškim parolama kad govori da štiti sirotinjsku bespravnu gradnju.
"Nerazumijevanje iz Ministarstva i opstrukcija u Gradskom poglavarstvu glavni su razlozi zašto ne možemo riješiti pitanje sanacije bespravne gradnje", rekao je Bandić i ocijenio da je najnovija reakcija iz Ministarstva (kojom upućuju Poglavarstvo da svoj prijedlog izmjena GUP-a u vezi sa legalizacijom bespravne gradnje vrati u proceduru) znači ponovno odlaganje rješenja.
Bandić je napomenuo da treba vidjeti je li Gradsko poglavarstvo proceduralno ili zakonski pogriješilo ili nije, i zatražio očitovanje o tome od nadležnih zavoda i ureda. Pritom je dodao kako i dalje smatra da je manja šteta u prostoru ako se ide na pojedinačnu, a ne zonsku legalizaciju.
"Predložili smo pojedinačnu legalizaciju kuća, Ministarstvo je to osporilo i postupit ćemo po tom rješenju", rekla je pročelnica Gradskog zavoda za planiranje razvoja grada Anka Mrak Taritaš.
Bandić je naveo primjer iz Dubrovačko-neretvanske županije gdje je, tvrdi, Ministarstvo u istom slučaju postupilo drugačije upitavši zašto je onda Zagreb zaslužio "maćehinski odnos".
Naveo je i da problem bespravne gradnje nije riješen rušenjem Rojsove kuće te pozvao službenike Ministarstva da izađu iz svilenih fotelja i izvrše sva rješenja o rušenju bespravnih tajkunskih vila pod Sljemenom i spriječe novu bespravnu gradnju.
Naime u izvješću o bespravnoj gradnji, kojeg je sačinio Gradski ured za prostorno planiranje, također je istaknuto da se bespravna gradnja u Zagrebu i dalje razvija.
Uz ostalo u njemu su pobrojane sve mjere i postupci koje je Gradsko poglavarstvo činilo tijekom proteklih pet godina kako bi se sanirala postojeća i spriječila nova bespravna gradnja. Navodi se i da je na području Zagreba od 11.000 prijava ili zahtjeva izdano 2.500 građevinskih dozvola za građevine sagrađene bez odobrenja.
Poglavarstvo je Izvješće o bespravnoj gradnji uputilo na raspravu u Gradsku skupštinu,