FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Cijene nafte blago pale nakon dobitonosnih prodaja

Autor: ;gple;
LONDON, 10. ožujka 2005. (Hina/Reuters) - Cijene nafte blago su pale učetvrtak zahvaljujući dobitonosnim prodajama trgovaca ali osjetnijepojeftinjenje spriječili su snažna potrošnja lož-ulja uslijed jakezime u SAD-u i očekivanja nastavka snažnog rasta potražnje.
LONDON, 10. ožujka 2005. (Hina/Reuters) - Cijene nafte blago su pale u četvrtak zahvaljujući dobitonosnim prodajama trgovaca ali osjetnije pojeftinjenje spriječili su snažna potrošnja lož-ulja uslijed jake zime u SAD-u i očekivanja nastavka snažnog rasta potražnje.

Barel sirove nafte pojeftinio je na američkom tržištu 37 centi na 54,40 dolara dok se u srijedu približio rekordnoj cijeni od 55,67 dolara od listopada prošle godine. Na londonskom je tržištu barel pojeftinio 29 centi na 53,09 dolara nakon što je u vrijeme zatvaranje burze u srijedu dosegnuo rekordnih 54,30 dolara.

Slab dolar također je podupro sklonost trgovaca da se preorijentiraju na tržište nafte, koje je u odnosu na početak godine zabilježilo uzlet cijena od 25 posto.

Cijene su ostale stabilne usprkos porastu zaliha sirove nafte četvrti tjedan zaredom, koje su po tjednom izvješću američke vlade prvi puta od srpnja prošle godine premašile 300 milijuna barela.

"Američki statistički podaci nisu dovoljno snažno upućivali na pad cijena da bi utjecali na promjenu raspoloženja na tržištu", istaknuto je u izvješću SC Commodities Research. "U atlantskom je bazenu i dalje hladno a raširene spekulacije da će globalna potražnja za naftom i dalje biti iznenađujuće snažna daleko su važniji", naglašava CS Commodities Research.

Američka je vlada ovog tjedna povećala svoje prognoze o ovogodišnjoj potražnji i smanjila procjenu o proizvodnji izvan okvira OPEC-a a njezina je revizija posljednja u nizu izvješća koja upućuju na daleko slabiju opskrbljenost tržišta nafte no što se u početku očekivalo.

Visoku razinu cijena poduprle su i prognoze o nastavku hladnog vremena u SAD-u te izjave kineskih carinskih dužnosnika da je uvoz sirove nafte u veljači ponovno porastao nakon snažnog pada u siječnju.

(Hina) xgple ysbo

An unhandled error has occurred. Reload 🗙