Ona takvo prikupljanje novca smatra vrlo dobrim načinom da se namjenski novac ulaže u održavanje dijelova grada, poglavito starogradske jezgre.
Kako je podsjetila, Pula je još u travnju prošle godine donijela odluku o naplati spomeničke rente, no odustalo se nakon samo četiri mjeseca jer su platiše negodovali zbog previsoke cijene. Zato je, dodala je pročelnica Poljak, donesena nova odluka, koja je stupila na snagu u studenome prošle godine, prilagođenija djelatnostima što se obavljaju na zaštićenu području kulturne baštine te je uveden raspon cijena od tri do devet kuna po četvornom metru. U skladu s tom odlukom najviše plaćaju sjedišta trgovačkih društava i novčarske ustanove, a najmanje obrtnici.
Od izravne i neizravne spomeničke rente, koja se uplaćuje poreznoj upravi, u Puli je ovih dana za prošlu godinu prikupljeno ukupno 804 tisuće kuna, a pročelnica Ana Poljak očekuje da će do kraja godine grad od spomeničke rente za prošlu i ovu godinu prikupiti još oko 3,5 milijuna kuna.
Po njezinim riječima prikupljen novac će se, osim u obnovu pročelja zgrada, ulagati i u obnovu povijesne Ulice Sergijevaca u središtu grada. U to će u idućem razdoblju biti uloženo oko 17 milijuna kuna, a samo popločenje stajat će oko četiri milijuna.