U tromjesečnom izviješću UNDP-a (razdoblje srpanj-rujan 2004. godine) navedeno je kako su ankete pokazale da Srbi smatraju da će se stanje u Bosni i Hercegovini u budućnosti pogoršati (57,6 posto ispitanika), Hrvati su za nijansu optimističniji (52,8 posto), a slično misle i Bošnjaci (52,5 posto).
Srbi su, prema ovim istraživanjima, najpesimističniji i u opisivanju ekonomskog stanja, koje čak 98 posto ispitanika ocjenjuje kao 'loše'. Kod Bošnjaka tako misli 93,6 posto ispitanika, a kod Hrvata osjetno manje - 74,7 posto.
Za negativno stanje političke stabilnosti u BiH, stručnjaci UNDP, na temelju anketa, najviše okrivljuju bosanskohercegovačke političare na svim razinama vlasti. Uzrok ovome je, navodi se, "naviknutost političara na nekažnjenu opstrukciju reformi", što se ilustrira podatkom da vlasti RS u proteklih devet godina nisu uhapsile niti jednog optuženika za ratne zločine pred Haškim tribunalom.
Stručnjaci UNDP naglašavaju i da su vlasti Federacije BiH propustile brojne rokove za provođenje važnih reformi, zbog čega ocjenjuju da zaostajanje BiH za zemljama okruženja (Hrvatska, Bugarska, Rumunjska i Makedonija) postaje sve očitije.