Službeni dio program za predsjednika Hrvatskog sabora započet će u utorak ujutro posjetom memorijalnom centru holokausta Yad Vashemu, a zatim će Šeks sa svojim domaćinom Rivlinom razgovarati o bilateralnim odnosima dviju zemalja, te daljnjem unaprjeđenju parlamentarne suradnje između Hrvatske i Izraela.
Šeks će u utorak poslijepodne razgovarati s predsjednikom Odbora za vanjsku politiku i obranu Knesseta, a na posebnoj sjednici tog Odbora predsjednik Hrvatskog sabora održat će govor.
Tijekom svog boravka u Izraelu, Šeks bi se trebao sastati i s izraelskim predsjednikom Moshe Katsavom, te sa zamjenikom izraelskog premijera Shimonom Peresom.
Hrvatska i Izrael uspostavili su diplomatske odnose 1997. godine, nakon čega su odnosi između dviju zemalja intenzivirani. Godine 1998. Izrael je službeno posjetio tadašnji ministar vanjskih poslova Mate Granić, a dobri odnosi dodatno su potvrđeni službenim posjetom Izraelu hrvatskog predsjednika Stjepana Mesića 2001. godine te uzvratnim posjetom izraelskog predsjednika Moshe Katsava Hrvatskoj 2003. godine.
U ožujku prošle godine u Izraelu su boravila trojica hrvatskih ministara - ministar vanjskih poslova Miomir Žužul, ministar obrazovanja Dragan Primorac i ministar poljoprivrede Petar Čobanković.
Tijekom Žužulova boravka u Izraelu, izraelski je ministar vanjskih poslova Sylvan Shalom najavio skoro otvaranje veleposlanstva u Hrvatskoj. Dosada je Izrael pokrivao Hrvatsku iz svog veleposlanstva u Beču, koje je, osim Hrvatske, bilo zaduženo za Austriju, Sloveniju i Slovačku.
Hrvatska i Izrael od uspostave punih diplomatskih odnosa 1997. godine održavaju dobre političke odnose na svim razinama, a obje strane ističu da između dviju zemalja više nema otvorenih pitanja. Odluka o otvaranju izraelskog veleposlanstva u Zagrebu, navode izraelski izvori, dodatna je potvrda odličnih bilateralnih odnosa i ukazuje na to da Izrael Hrvatsku smatra važnom zemljom u regiji.
Te dobre političke odnose nije pratila i adekvatna gospodarska suradnja, tako da je prošle godine gospodarska razmjena iznosila samo 21 milijun dolara, od čega je uvoz iz Izraela u Hrvatsku iznosio 15,6 milijuna dolara, a izvoz hrvatske robe u Izrael samo 5,4 milijuna dolara. Hrvatska sve više postaje i zanimljiva destinacija za izraelske turiste te je tijekom 2004. godine Hrvatsku posjetilo oko 100.000 Izraelaca.