Naime, predstavnici Međunarodne financijske organizacije (IFC) i Njemačke razvojne banke (DEG), koji su među većim vjerovnicima brodogradilišta, pokrenuli su, a potom odgodili ovrhu imovine brodogradilišta na riječkom Trgovačkom sudu do 15. ožujka
U stečajnom postupku priznato je 120 milijuna kuna tražbina IFC-a i DEG-a. Te su financijske kuće pokrenule zajednički postupak ovrhe na osnovi hipoteka koje imaju na dijelu imovine brodogradilišta - doku 7, dizalicama i manjim plovnim objektima.
Prema predloženom dnevnom redu, Odbor vjerovnika će na sljedećem sastanku razmatrati rješenja provedbe stečaja, izvješće o ovrhama na imovini brodogradilišta, izvješća o provedbi stečaja i poslovanju te ponude za kupnju imovine brodogradilišta.
Brodogradilište Viktor Lenac je u stečaju od prosinca 2003. Priznate tražbine vjerovnika iznose više od milijarde kuna, a najveći je vjerovnik država putem Ministarstva financija i Hrvatske banke za obnovu i razvoj (HBOR).
Na prijedlog HBOR-a, Odbor vjerovnika prihvatio je prijedlog da se brodogradilište, nakon prodaje dijela imovine, podržavi, odnosno da država, nakon isplate ostalih hipotekarnih vjerovnika, u cijelosti preuzme vlasništvo brodogradilišta. Prijedlog nije proveden jer dio vjerovnika nije prihvaćao predloženi način isplate svojih tražbina.
Ako vjerovnici ne dogovore konačan način provedbe stečaja i nastavka proizvodnje jedna od mogućnosti je likvidacija brodogradilišta.