To je utvrđeno anketiranjem studenata medicinskih fakulteta u Zagrebu, Rijeci, Osijeku i Splitu od listopada 2003. do siječnja 2004., a sudjelovalo je 312 (76 posto) od ukupno 408 studenata završne godine.
Ukupno 137 studenata (44 posto) ne očekuje da će u Hrvatskoj dobiti željenu specijalizaciju, a njih čak 104, što je trećina od ukupnog broja studenata završne godine, reklo je da razmišlja o odlasku iz Hrvatske ako se ne budu mogli baviti područjem medicine koje ih posebno zanima.
Ti studenti najradije bi iselili u Europsku uniju, a najčešće spominjana država bila je Slovenija. Kao razlozi moguće emigracije uglavnom se navode bolja zarada i dobivanje posla, a nešto rjeđe bolja organizacija zdravstvenog sustava, bolje mogućnosti napretka u karijeri i više poštovanja prema medicinskoj profesiji u društvu.
Istraživanje su uz pomoć studenata medicinskih fakulteta proveli Ivana Kalčić i Ozren Polašek iz Škole narodnog zdravlja Andrija Štampar, Ivana Kraljević iz Kliničkog bolničkog centra Zagreb i Goran Krakar iz Klinike za dječje bolesti.
Većina studenata završne godine, njih 89 posto, ima sklonost prema određenoj specijalizaciji, a najčešći razlozi za odabir određene specijalizacije bili su ambicija i kvaliteta života.
S obzirom na spol, studenti su skloniji kirurgiji i ortopediji, a studentice ginekologiji i pedijatriji.
Istraživači pritom ističu kako za razliku od nekih drugih zemalja, na medicinskim fakultetima u Hrvatskoj studira više žena nego muškaraca, pa je tako u Zagrebu broj studentica više nego dvostruko veći od studenata.
Autori istraživanja upozoravaju da je iseljavanje zdravstvenih djelatnika iz zemalja u razvoju, kao i iz istočnih u zapadne države Europske unije, globalni problem koji bi mogao zahvatiti i Hrvatsku, na što upućuju i rezultati ankete među budućim liječnicima.