Fojbe do sada nisu sustavno istraživane, pa iznošenje procjena o broju žrtava nema znanstvene podloge, istaknuo je za postaju upravitelj arhiva Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti Petar Strčić.
"Hrvatski, slovenski, a niti talijanski povjesničari dosad nisu utvrdili ništa. Radi se o tome da se fojbe uopće nisu istraživale. Posljednjih 60-tak godina to je isključivo politički problem", rekao je Strčić.
Iako ističe da je moguće utvrditi tek približan, ali ne i točan broj žrtava, akademik Petar Strčić tvrdi da problem fojbi nije teško istražiti i riješiti, a oko toga su, kaže, složni i hrvatski, talijanski i slovenski povjesničari.
Za pravo znanstveno istraživanje, međutim, izostala je politička volja, napominje Strčić. "To je stvar struke. Iako zahtjeva znatna novčana sredstva, problem je moguće lako riješiti. No, ako bi se problemi riješili, od čega bi živjeli političari", kaže Strčić.
Najradikalnije procjene o broju ubijenih u fojbama u talijanskoj se historiografiji kreću se 1.700 do 1.900 ubijenih na području Istre tijekom 1943. godine, navodi povjesničar s fakulteta u Puli Darko Dukovski te ocjenjuje tvrdi da je ipak riječ o pretjeranim procjenama od kojih se znatno razlikuju podaci dijela hrvatskih i slovenskih povjesničara koji smatraju da je te godine ubijeno i u bačeno u fojbe oko 320 ljudi.
"Procjenjuje se da je poslije Drugog svjetskog rata tako završilo još oko 200 ljudi", napominje Dukovski i dodaje da je većina ubojstava počinjena u razdoblju od kapitulacije Italije 1943. pa do početka 1946. godine.