Po izvješću o stanju i radu kaznionica, zatvora i odgojnih zavoda za 2003. i 2004. osim zatvorenika kojih je u odnosu na smještajni kapacitet bilo 'viška' prosječno 297, svega drugog je manjkalo, od radnog osoblja, službenika pravosudne policije, liječnika, opreme, vozila itd.
U izvješću se navodi da takve ustanove mogu ukupno primiti 3.004 osobe, od čega 2.268 u zatvorenim uvjetima. Kako je u 2003. kaznu zatvora i mjeru pritvora prosječno izdržavalo 2.565 zatvorenika, to znači da je u zatvorima i kaznionicama prosječno bilo 297 zatvorenika 'viška'.
Taj 'višak' prošle je godine bio još drastičniji - naime, kaznionice i zatvori u zatvorenim uvjetima bili su prekapacitirani s prosječno 730 zatvorenika.
Dodatni novac kojega Vlada traži za Upravu za zatvorski sustav, prije svega bi se koristio za uređenje neuvjetnih prostora za zatvorenike i povećanje smještajnih kapaciteta u zatvorima i kaznionicama zatvorenog tipa, popunu upražnjenih radnih mjesta, nabavu opreme za ovlaštene službene osobe itd.
Zatvorskom sustavu, stoji u Izvješću, nedostaje odgovarajuća sigurnosna oprema, posebno sustav video nadzora, oprema za intervencije i specijalna vozila za prijevoz zatvorenika.
Veliki su problem nepopunjena radna mjesta.
Sistematizacijom ih je u zatvorima, kaznionicama i odgojnim zavodima predviđeno 2.859, no koncem 2003. nepopunjeno ih je bilo 501, a koncem prošle godine 467.
U zatvorskom bi sustavu trebalo službovati 1. 537 pravosudnih policajaca, a na koncu prošle godine bilo ih je 1.361, dakle 176 manje od sistematitacijom predviđenog broja.
Uz nedostatan broj službenika pravosudne policije, u Izvješću se pozornost skreće i na činjenicu da nisu popunjena mjesta liječnika, čemu 'na ruku' idu teški uvjeti rada, niske plaće i udaljenost pojednih kaznionica i zatvora od većih gradova.