Direktor Drnas objasnio je da će gradnja cjelokupnog sustava Projekta "Jadran", vrijednosti 280 milijuna eura, trajati sljedećih 10 godina, da se polovica financira iz zajma Svjetske banke, a ostalo sredstvima Hrvatskih voda, novcem iz proračuna RH i lokalne samouprave.
Zajam će se vraćati kroz cijenu vode, koja se po zakonu, kazao je Drnas, može maksimalno povećati četiri kune po prostorom metru, a Drnas pretpostavlja da će u prosjeku poskupjeti do dvije kune. Kazao je kako se boji da će nas ova izborna godina usporiti u ostvarenju Projekta "Jadran", jer će većina načelnika i gradonačelnika smatrati nepopularnim pred izbore najaviti poskupljenje vode.
Projekt se, objasnio je Drnas, radi po fazama jer je prva tranša kredita Svjetske banke od 40 milijuna eura već odobrena i treba ju trošiti.
U prvoj fazi Projekta riješit će se problem onečišćenja za 47 gradova i općina, i to na riječkom, zadarskom i dijelu područja od Makarske do Stona. U drugoj fazi Projekta uključit će se otoci, kojima će se istodobno graditi i vodoopskrbni sustavi.
Hrvatske vode pripremile su i prijedlog međudržavnih sporazuma o zaštiti voda za izvore i rijeke, koje dijelom prolaze kroz BiH. Drnas je rekao kako je takav ugovor već potpisan za gradnju kanalizacijskoga sustava Neuma, a od patnera iz BiH očekuje se da veliku pozornost posvete održavanju pet hidroelektrana na rijeci Neretvi.