FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Mesić: Po prezentaciji, nitko nije prisluškivan

Autor: ;tdel;
ZAGREB, 9. veljače 2005. (Hina) - Predsjednik Republike Stjepan Mesićpotvrdio je u srijedu da je vidio spornu prezentaciju bivšeg čelnikaPOA-e Franje Tureka, ali da na njoj nije bilo niti jedne naznake da jeitko prisluškivan, jer bi u suprotnom reagirao.
ZAGREB, 9. veljače 2005. (Hina) - Predsjednik Republike Stjepan Mesić potvrdio je u srijedu da je vidio spornu prezentaciju bivšeg čelnika POA-e Franje Tureka, ali da na njoj nije bilo niti jedne naznake da je itko prisluškivan, jer bi u suprotnom reagirao.

No Predsjednik je, također, rekao da bi morao vidjeti i usporediti ono što mu je predstavljeno i što je ovih dana izišlo u medijima u vezi s praćenjem i prisluškivanjem novinara.

Prezentaciju je, po pisanju tjednika Globusa, Turek organizirao za predsjednike države i Vlade lani u ožujku, a njome je skupina novinara optužena za svjesno medijsko plasiranje dezinformacija o boravištu generala Ante Gotovine, a u dogovoru s britanskim obavještajnim službama.

Članovi Vijeća za civilni nadzor, zajedno s članovima saborskog Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, najavili su, pak, u srijedu da će posjetiti POA-u u četvrtak, kako bi utvrdili istinitost napisa u tjedniku Globus da je POA za Turekova mandata nezakonito pratila petoro novinara.

Na pitanje jesu li se službe držale zakona kada su neke novinare optužile da namjerno dezinformiraju javnost u vezi sa slučajem generala Ante Gotovine, predsjednik Mesić je odgovorio da ne bi sada dao konačno rješenje već da se zauzima za zakonsko provođenje postupka.

Predsjednik Mesić je s novinarima razgovarao tijekom obilježavanja šeste obljetnice Zapovjedništva za združenu izobrazbu i obuku Fran Krsto Frankopan.

O napisima da je njegova glasnogovornica također prisluškivana, rekao je da je u srijedu prvi puta pročitao te tvrdnje i da misli da nije bilo potrebe da se nju prisluškuje.

Na novinarsku opasku da sustav nije u stanju uhititi generala Gotovinu, Predsjednik je naglasio da on ne bi rekao da sustav ne funkcionira te da general ne može biti uhićen ako nije u Hrvatskoj. Hrvatskoj se prigovara da nije do kraja vjerodostojna u svemu što treba poduzeti da bi zadovoljila svoju obavezu, no vjerujem da ćemo nakon što smo intezivirali rad oko utvrđivanja boravišta generala Gotovine biti sasvim vjerodostojni i da to neće djelovati na naše pregovore oko ulaska u EU, ocijenio je Mesić.

Predsjednik saborskoga Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost Ivan Jarnjak rekao je novinarima nakon sjednice tog odbora da je Vijeće za civilni nadzor još u travnju 2004. utvrdilo da u spornom slučaju nije bilo protuzakonitog praćenja i prisluškivanja novinara.

Odbor je, međutim, prošlog tjedna zaprimio predstavke petoro novinara, nakon što je tjednik Globus izvijestio o prezentaciji dokumenta "Informacija o obavještajno-medijskim manipulacijama s ciljem diskreditacije RH".

S obzirom na novonastalu situaciju, Odbor smatra da se njegovi članovi trebaju uključiti u nadzor pa je osnovana radna skupina od pet članova Odbora, koji će raditi skupa s Vijećem, a plan rada skupina bi trebala osmisliti do sutra, rekao je Jarnjak.

Naglasio je kako će Odbor pregledati sve dokumente koji se tiču tog slučaja, kako bi zaštitio temeljna ljudska prava novinara, ali i nacionalni interes, te omogućio djelatnicima POA-e da obavljaju svoj posao, u skladu sa zakonima.

Suzdržan je oko osnivanja radne skupine bio SDP-ovac Šime Lučin, koji smatra da bi se o prezentaciji trebali očitovati predsjednici države i Vlade koji su ju i vidjeli, a da bi se o tome jesu li i s kojim argumentima pokrenute mjere praćenja trebao izjasniti predsjednik Vrhovnog suda.

(Hina)

An unhandled error has occurred. Reload 🗙