Temeljem mjera aktivne politike zapošljavanja, u razdoblju od početka ožujka 2002. do kraja siječnja 2005. godine u toj je županiji zaposleno 2.749 osoba, među kojima 380 branitelja. U tu je svrhu izdvojeno više od 33 milijuna kuna, kazao je Petrina.
Prema podacima s kraja rujna prošle godine, u Šibensko-kninskoj županiji zaposleno je oko 28.000 osoba, po čemu je ovo područje na osmom mjestu među hrvatskim županijama. Najveći broj, čak 80 posto osoba, zapošljava se na određeno vrijeme, što je, ocijenio je Petrina, "zabrinjavajući podatak koji pokazuje strah poslodavaca od zapošljavanja na neodređeno vrijeme".
Dodao je kako raste i broj sezonaca, pa je u prošloj godini sezonski radilo 1.200 radnika, a trajanje sezonske zaposlenosti produženo je od ožujka pa sve do početka listopada.
Među nezaposlenima više od 40 posto je onih sa završenim trogodišnjim srednjim školama, a 60 posto nezaposlenih starije je od 35 godina.
Podatak o gotovo 30 posto nezaposlenih s osnovnom školom ukazuje na potrebu stalnog osposobljavanja i prekvalificiranja, rekao je Petrina.
Po njegovoj ocjeni u Šibensko-kninskoj županiji već godinama postoji nesrazmjer između srednjoškolskih programa i potreba na tržištu. Taj će se problem pokušati riješiti programom "Lokalno partnerstvo za zapošljavanje".
Riječ je o pilot-projektu koji se, osim u Šibensko-kninskoj, provodi i u Zadarskoj, Vukovarsko-srijemskoj i Sisačko-moslavačkoj županiji. Cilj je okupiti predstavnike školstva, poslodavce i lokalnu vlast i zajednički definirati potrebe za pojedinim zanimanjima i strukama. Rezultat bi trebala biti znatno smanjena stopa nezaposlenosti.
(Hina) xzpod yds