Taj film krivotvori istinu spominjanjem samo fojbi i izbjegavanjem prikazivanja cijele istine o tom razdoblju, uključujući stvarni karakter talijanske vlasti na tom području od 1918. do 1943., koncentracijske logore, paljenje sela i brojne žrtve talijanskog terora, rekao je Kajin komentirajući taj film na današnjoj konferenciji za novinare u Rijeci.
Film "Srce u bunaru" redatelja Alberta Negrina prikazan je prije 10 dana na kongresu Nacionalnog saveza, stranke ministra vanjskih poslova Gianfranca Finija , a jučer, u povodu novog talijanskog blagdana Dana sjećanja na talijanske izbjeglice (esule), i na državnoj televiziji RAI.
Kajin je ocijenio krivotvorinom teze koje proizlaze iz filma, po kojima su ovi krajevi pripali bivšoj Jugoslaviji zbog etničkog čišćenja i političke odmazde. Ustvrdio je da je Italija te krajeve izgubila zbog toga što je izgubila rat i zbog politike koju je prije toga vodila prema domaćem stanovništvu.
Ustvrdio je kako je netočan podatak iz filma o 350.000 Talijana iseljenih s ovog područja, jer ih je, kako je rekao, bilo najviše 230.000.
Dalje, kazao je da je egzodus Talijana počeo tek nakon mirovnih ugovora iz Pariza iz 1947. i Londonskog memoranduma iz 1954.
Kajin je danas ustvrdio da su u kraškim jamama "najviše stradavali crnokošuljaši, talijanski financi i njemački vojnici", a da se zbog nevinih žrtava Antifašistički savez Istre davno ispričao.