Koehler se na hebrejskom zahvalio izraelskim čelnicima na pozivu da povodom 40. godišnjice uspostave diplomatskih odnosa dviju zemalja dođe u Jeruzalem.
Nastavivši govor na njemačkom, zbog čega, suprotno očekivanjima, nije došlo do incidenta, Koehler je rekao: "Želim ovdje jasno kazati, odgovornost za holokaust je dio njemačkog identiteta".
Također je naglasio da su "postojanje i život Izraela u međunarodno priznatim granicama, život lišen straha i terora, konstanta njemačke politike".
Koehler je u svojem govoru poručio da "terorizmu mora doći kraj" te da su "napadi bombaša samoubojica zločini koji nemaju opravdanja".
Izraelski premijer Ariel Sharon je, govoreći o holokaustu, kazao da je "bol još uvijek jaka" i da se "židovski narod nikada neće oporaviti od onoga što mu je učinio njemački narod", ustvrdivši da su "odnosi dviju zemalja danas prijateljski a suradnja potpuna i plodna".
Predsjednik izraelskog parlamenta Reuven Rivlin pozvao je Njemačku da zabrani sve neonacističke stranke i kazneno goni sve koji negiraju holokaust.