WWF upozorava da se najbrže zagrijava područje Arktika, zbog čega dolazi do otapanja polarnih ledenih vrhova, što u opasnost od istrebljenja do kraja ovoga stoljeća dovodi životinjske vrste, posebno urođene lovce poput polarnih medvjeda.
"Ako se ništa ne učini, Zemlja će se između 2026. i 2060. zagrijati za dva Celzijusova stupnja iznad predindustrijskih razina", stoji u izvješću WWF-a.
WWF takvo rano zagrijavanje smatra početkom koji može potaknuti "opasno" zagrijavanje, podizanje razine mora i poplave, oluje ili suše, što može uzrokovati i istrebljenje određenih životinjskih vrsta.
Temperature na Zemlji već su porasle za 0.7 stupnjeva Celzijusa od 1750., za što znanstvenici krive plinove kao što je ugljični dioksid koji se ispušta u zrak izgaranjima fosilnih goriva u tvornicama, elektranama i automobilima.
Europska unija i brojne organizacije za zaštitu okoliša ističu da vlade moraju 'zatvoriti' emisije tzv. stakleničkih plinova kako bi spriječili zagrijavanje.
SAD je odbila takvo 'zatvaranje' koje regulira UN-ov Protokol iz Kyota.
Znanstvenici strahuju da bi rast temperature mogao uzrokovati i nekontrolirano zagrijavanje, primjerice otapanje trajno smrznutog sloja tla u Sibiru što može osloboditi velike količine metana u atmosferu.
"Vrijeme nam istječe da spriječimo rast temperature od dva stupnja", izjavio je Mark New, stručnjak za klimu na engleskom sveulilištu Oxford koji je napravio projekciju za izvješće WWF-a.