Nakon razgledavanja Spomen-područja njegova ravnateljica Nataša Jovičić razgovarala je s 80-ak nastavnika povijesti, koji prate seminar, o pripremi novoga stalnog izložbenog postava koji će, s obrazovnim centrom, biti otvoren ove godine. Uputila ih je i u rad i suradnju Memorijala sa sličnim ustanovama u svijetu.
O primjeni artefakata u poučavanju o holokaustu govorila je Shari Werb iz američkoga Memorijalnog muzeja holokausta, a dr. Zdravko Dizdar sa zagrebačkog Instituta suvremene povijesti o tome kako se zbirka i predmeti Memorijalnog muzeja te obrazovni centar mogu primijeniti u učenju o holokaustu.
"Prostor bivšega koncentracijskog logora u Jasenovcu i današnjeg Spomen-područja pravo je mjesto gdje se mogu predstaviti gotovo sve bitne teme i sadržaji o holokaustu i genocidu općenito, a posebice u Hrvatskoj", rekao je Dizdar u raspravi o posjetima učenika Spomen-području.
"Tu je autentično mjesto, ustanova, izvorni materijali koji potvrđuju izvršeni holokaust i dokumentiraju genocid," rekao je Dizdar.
Mara Cvetko i Pava Molnar, koje su preživjele logore Staru Gradišku i Jasenovac, upozorile se na udžbenike koji nedostatno i neprimjereno govore o holokaustu i poručile da mlade treba poučavati o nacizmu i fašizmu, ali vodeći računa da se poukom mladi ne traumatiziraju.
Rekle su da su u njihovu sjećanju još žive slike patnja i stradanja djece, žena, starih i nemoćnih. Treba govoriti što je fašizam i nacizam i o strašnim zločinima u ustaškim i njemačkim logorima u NDH, a posebno u Jasenovcu i Staroj Gradiški, dodale su, upozorivši da se mora voditi računa o dobi djece kojima se govori o počinjenim zločinima u logorima u tijeku II. svjetskog rata.
Seminar o načinu učenja i poučavanja o holokaustu priredili su Ministarstvo obrazovanja, znanosti i športa, Državni zavod za školstvo, Ministarstvo kulture, Javna ustanova Spomen-područje "Jasenovac", Židovska općina u Zagrebu, Izraelsko veleposlanstvo i Radna skupina za međunarodnu suradnju u području obrazovanja, sjećanja i istraživanja.