Predstavljajući hrvatsko izvješće, predstojnica Ureda Helena Štimac Radin izvijestila je o nizu zakonodavnih i institucionalnih promjena koje su od 1998. uvedene u Hrvatskoj s ciljem unapređivanja ravnopravnosti spolova, kaže se u priopćenju.
Također je naglasila pozitivno mišljenje Europske komisije u kojemu je naglašeno da je Hrvatska na tom području u velikoj mjeri usvojila temeljne zakone i uspostavila potrebne institucionalne mehanizme.
Članovi Odbora upoznati su s napretkom u pogledu političke participacije žena, s obzirom da se po zastupljenosti žena u parlamentu Hrvatska nalazi iznad europskog prosjeka.
Stručnjaci UN-ova Odbora pozdravili su zakonodavne reforme i iskazanu spremnosti za uvođenje mjera za jačanje nacionalnih mehanizama za ravnopravnost spolova, pri čemu su istaknuli potrebu implementacije postojećih propisa u svrhu daljnjeg poboljšanja općeg položaja žena.
Potpredsjednica UN-ova Odbora za ukidanje diskriminacije žena Hanna Beate Schopp Schilling posebno je čestitala Vladinu uredu na suradnji s nevladinim udrugama i osnivanju županijskih povjerenstava za ravnopravnost spolova te ponudila suradnju sa sličnim ustanovama u Njemačkoj.
Istaknuto je i značenje pridruživanja Hrvatske Europskoj uniji (EU) i podrška hrvatskoj Vladi u nastojanju povezivanja direktiva EU o ravnopravnosti spolova s propisima Konvencije o uklanjanju svih oblika diskriminacije žena.