FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Počela prva ovogodišnja sjednica Sabora

Autor: ;tdel;
ZAGREB, 19. siječnja 2005. (Hina) - Pozivom predsjednika Hrvatskogasabora Vladimira Šeksa predlagateljima osnivanja istražnihpovjerenstava da odvagnu svoje inicijative završio je sukob koji je usrijedu obilježio početak 12. saborske sjednice, prve u ovoj godini.
ZAGREB, 19. siječnja 2005. (Hina) - Pozivom predsjednika Hrvatskoga sabora Vladimira Šeksa predlagateljima osnivanja istražnih povjerenstava da odvagnu svoje inicijative završio je sukob koji je u srijedu obilježio početak 12. saborske sjednice, prve u ovoj godini.

Predsjednik Sabora ujedno je najavio da bi možda već u četvrtak moglo biti imenovano novo povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa.

Najnoviji sukob zbog povjerenstava počeo je kad je predsjednik Hrvatskog sabora izvijestio da su zastupnici Šime Lučin (SDP) i Zlatko Kramarić (LS) povukli potpise s HNS-ova prijedloga da se osnuje povjerenstvo koje bi istražilo način stjecanja imovine premijera Ive Sanadera i ministra u ostavci Miomira Žužula, te predložio da se ta točka skine s dnevnog reda.

Naime tim povlačenjem ostalo je nedovoljno potpisa da bi se raspravljalo o tom prijedlogu.

Po saborskom Poslovniku prijedlog mora svojim potpisima podržati jedna desetina zastupnika, a što, nakon povlačenja potpisa Lučina i Kramarića nije ispunjeno.

Tomu se usprotivio Dragutin Lesar (HNS), rekavši da ni u saborskom Poslovniku, ni u Zakonu o istražnim povjerenstvima nema odredbe koja predviđa mogućnost povlačenja potpisa.

Na to mu je zastupnik Frano Matušić (HDZ) odgovorio kako HNS i Libra svojim ustrajavanjem u osnivanju povjerenstva za HDZ-ove dužnosnike "zapravo žele skrenuti pozornost s afera u koje su upleteni HNS-ovci Srećko Ferenčak i Radimir Čačić".

Matušić je ponovio svoje stajalište da treba osnovati povjerenstvo za Vesnu Pusić, Jozu Radoša, Sreća Ferenčaka i Dragutina Lesara.

Suprotno tim stajalištima zastupnik Damir Kajin (IDS) rekao je kako bi trebalo prestati ratovati preko povjerenstava, ocijenivši da ona neće ništa istražiti, osim što će se pojedinci oblatiti. Napomenuo je da bi svi dužnosnici morali položiti svoje imovinske kartice, a mjerodavna tijela zatim obaviti svoj posao.

Slično je stajalište i zastupnika Ivice Račana (SDP), koji je najavio da će za dva dana u proceduru poslati zakonski prijedlog da svi državni dužnosnici polože račun o stjecanju imovine. To je, kaže, "jedini način da se iziđe iz sadašnjeg stanja, da se sačuva obraz, te pomogne da Sabor i Vlada dobiju zaslužen ugled".

I premijer Ivo Sanader slaže se da treba potvrditi vjerodostojnost hrvatske politike. Najavio je kako će Vlada poduprijeti prijedlog da svi dužnosnici obrazlože kako su stekli imovinu te da to stave na uvid javnosti. Premijer Sanader je s skladu s tim izrazio spremnost da se istraži i njegova imovina.

Premijer Sanader je u 'aktualnom prijepodnevu' najavio da će Vlada povući konkretne mjere oko manipulacija imovinom srpskih povratnika, čim svoj posao odrade institucije pravne države.

Premijer je to izjavio odgovarajući na upit SDSS-ovca Ratka Gajice kojega je zanimalo što će Vlada učiniti zbog niza slučajeva kada su se kuće povratnika otkupljivale mimo njihove volje.

Sanader je stao u obranu Agencije za povrat nekretnina (APN), rekavši da su za nepravilnosti kod otkupa povratničkih kuća odgovorne posredničke agencije iz Srbije i Crne Gore.

"Iz privremenog izvješća koje sam primio vidi se da APN nije isplaćivao novac u gotovini, nego na račune, a ako se pokaže da je bilo drugačije APN će snositi odgovornost", dodao je premijer.

Napomenuo je da je po njegovu naputku ravnatelj APN-a zabranio sve punomoći za otkup imovine koje nisu ovjerene u Hrvatskoj ili u veleposlanstvu te diplomatsko-konzularnom predstavništvu u Srbiji i Crnoj Gori.

Na upit DC-ovca Frane Piplovića što Vlada radi kako bi pomogla povratak izbjeglica iz Bosanske Posavine, kojih se još oko 20-tak tisuća nalazi u Slavonskom Brodu, premijer je odgovorio da se na povratku intenzivno radi, ali da se ni jednog Hrvata ne može prisiliti da se vrati u BiH ako to ne želi.

Najavio je da će se tim problemom baviti i konferencija koja će se 31. siječnja održati u Sarajevu.

(Hina)

An unhandled error has occurred. Reload 🗙