Za mjesto odavanja počasti odabran je restoran "Ruski car", desetljećima poznat pod imenom "Zagreb", ispred kojega su se nekada okupljale poznate osobe. Kniferu su počast odali režiseri, slikari, glazbenici, te predstavnici državnih institucija. Među okupljenima su bili i filmski redatelji Dušan Makavejev i Slobodan Šijan.
Skup je simbolično nazvan "Meandar." Meandri su obilježili Kniferov životni i umjetnički opus. Neki od nazočnih nosili su originale s tim motivom kao porukom.
Knifer je rođen 1924. godine u Osijeku, a diplomirao je na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu. Suosnivač je i član grupe Gorgona (1959.), a bio je blizak i pokretu Novih tendencija početkom 60-ih godina.
Tijekom školovanja Knifer je pokazivao sklonost likovnom minimalizmu, što pokazuje njegov ciklus Crteži i serija autoportreta s kraja 50-ih godina. U svojim se počecima Knifer nadovezuje na tradiciju kubizma i purizma.
Potom 60-ih godina stvara meandarsku formu, posve reducirane likovne ekspresije. Iz likovnog minimalizma meandra koji je sveden na jednoličan ritam, kontinuirane forme te odnos crnog i bijelog, Julije Knifer je stvorio jedinstveni opus slika i crteža.
Od 1976. pretežno slika u Tuebingenu, a 1987. odlazi u Francusku. Julije Knifer samostalno je izlagao u Zagrebu, Berlinu, Ženevi, Muenchenu, Frankfurtu, Duesseldorfu, Tuebingenu, Kopru, Osijeku, Dijonu, Grazu, a djela mu se nalaze u uglednim domaćim i inozemnim galerijama. Sudjelovao je dva puta na izložbi u St. Paulu 1979. i 1981., te dva puta na Biennalu u Veneciji, 1976. i 2001. godine.
Julije Knifer je umro nakon kraće bolesti u 81. godini u bolnici Georges Pompidou u Parizu.