Powell, koji obilazi područja pogođena katastrofom koja je usmrtila oko 150.000 ljudi, rekao je da je Washington poslao novac, brodove, helikoptere i zrakoplove iz humanitarnih razloga.
Postoje, međutim, i američki i regionalni sigurnosni interesi za pružanje pomoći, rekao je na zajedničkoj novinskoj konferenciji s indonezijskim kolegom Hasanom Wirajudom.
"Nadamo se da će zahvaljujući tim naporima ljudi uvidjeti da su Sjedinjene Države predane pomaganju siromašnima, onima koji ne mogu obrazovati svoju djecu, koji traže posao i trebaju zemlju utemeljenu na redu i zakonu", rekao je.
"Vjerujemo da je to u interesu ovih zemalja i u našem interesu i time se guše izvori nezadovoljstva koji bi mogli potaknuti terorističke aktivnosti", rekao je.
Bushova administracija obećala je pogođenim zemljama pomoć od 35 milijuna američkih dolara, a u indonezijske vode poslan je i nosač zrakoplova s kojeg helikopteri polijeću u humanitarne akcije.
Powell je dodao kako se nada da će suradnja u pružanju pomoći žrtvama u Indoneziji i na Šri Lanki, dvjema zemljama najteže pogođenim katastrofom, dovesti i do političke pomirbe, misleći pritom na tamilske pobunjenike (LTTE) i pobunjenike Pokreta za slobodni Aceh (GAM).
"Nadamo se da će ova kriza, u pogledu situacije u Acehu kao i situacije na Šri Lanki s tamilskim tigrovima, možda stvoriti neke prilike koje bi mogle iskoristiti obje trane", rekao je.