Ravnatelj Instituta društvenih znanosti Ivo Pilar Željko Holjevac rekao je da zbornik popularizira brojne teme i poglede na Hrvate u svijetu od Njemačke, Sjeverne Makedonije, SAD-a te Novog Zelanda, napomenuvši da 70. zbornik govori o kontinuitetu.
Bošnjak je istaknuo da bi svakome, kada bi usporedio sadržaj zbornika od prije desetak godina i od danas, bilo vidljivo koliki su pomaci napravljeni.
Ovogodišnji zbornik fokusiran je na najdinamičniju hrvatsku migrantsku zajednicu u EU, onu koja živi diljem Njemačke.
Hrvati u Njemačkoj predstavljaju ogroman ljudski kapital za RH koja kreira sve atraktivnije useljeničke politike. Uspješnoj integraciji povratnika s raznih meridijana, školovanih u multikulturnim sredinama domicilnih zemalja, u suvremeno hrvatsko društvo najviše pridonosi dobro poznavanje hrvatskoga jezika i kulture, ističe HMI.
Zbornik je podijeljen u sedam tematskih cjelina: Znaci vremena, Kroatistički obzori, Mostovi, Povjesnica, Baština, Znanost te Nove knjige.
Matičin godišnjak donosi novosti o Croaticumovim priručnicima za brže učenje jezika. Uvodni esej europarlamentarca Davora Ive Stiera dokazuje kako je za Hrvatsku važno da EU nastavi s kohezijskom politikom koja će joj omogućiti brži razvoj.
Ravnatelj HMI-a Mijo Marić istaknuo je kako je zbornik kroničar hrvatskog iseljeništva, kroničar nastanka hrvatske države te kako o velikom dijelu on priča o vezi iseljeništva i hrvatske države i nastanku te države.
Naslovnica Zbornika inspirirana je minulom Godinom Marka Marulića, simboličnog oca hrvatske književnosti. Na naslovnici je detalj novog zastora Hrvatskoga narodnog kazališta (HNK) u Zagrebu sa središnjim motivom Marka Marulića, akademskog slikara Zlatka Kauzlarića Atača, na čijim rubnim dijelovima su oslikane bitke Marulićeva i našeg vremena uz prizore vukovarskoga egzodusa.
Tekstovi u zborniku imaju sažetke na engleskom i španjolskom jeziku, a sastavljen je od 25 autorskih priloga, koji propituju postmoderno stvaralaštvo hrvatske dijaspore.
Građa je raspoređena na 320 stranice.