"Ukrajina je možda umorna, ali je nepobjediva i to zahvaljujući svima vama", rekao je Stefančuk na ovotjednoj plenarnoj sjednici Europskog parlamenta.
Ipak, Stefančuk naglašava da je trajni mir moguć samo uz osnaživanje Ukrajine. "Jedini način da zaustavimo agresora Rusiju i da osiguramo trajni mir je podrška Ukrajini", rekao je predsjednik Vrhovne rade.
Stefančuk je naglasio da je Ukrajini potrebno više oružja i ulaganja u njezin obrambeni sektor, ali i vršenje većeg pritiska na Rusiju i veću zapljenu ruske imovine. U obraćanju eurozastupnicima istaknuo je da je više od 70.000 ukrajinskih vojnika prošlo obuku na teritoriju članica bloka i zahvalio na tome.
Potrebu osnaživanja Ukrajine uoči potencijalnih mirovnih pregovora vidi i povjerenica Europske komisije za proširenje Marta Kos.
"Ukrajina zaslužuje pravedan mir. Moramo osnažiti Ukrajinu, osobito uoči potencijalnih pregovora o okončanju agresije. Ukrajini će trebati snažna, vjerodostojna i dugotrajna sigurnosna jamstva za odvraćanje napada u budućnosti", rekla je Kos na raspravi o "nastavku nepokolebljive potpore EU-a Ukrajini tri godine nakon početka ruske ratne agresije".
Ukupna pomoć Europske unije Kijevu u gotovo tri godine rata premašila je 134 milijardi eura, naglasila je Kos, što uključuje iznos do 50 milijardi eura bespovratnih sredstava i zajmova za oporavak i obnovu Ukrajine tijekom razdoblja od 2024. do 2027.
Nastavit će se koristiti i prihodi od imobilizirane ruske imovine za potporu samoobrani i obnovi Ukrajine, rekla je Kos i dodala da je u pripremi novi paket sankcija Rusiji.
Europska povjerenica rekla je da Ukrajina, koja je dobila status kandidata za članstvo u EU samo četiri mjeseca nakon početka rata, pripada Europskoj uniji i da je treba podržati na na tom putu.
"Trebamo (im) otvoriti prvi klaster o temeljnim pitanjima što je prije moguće - ove godine", poručila je Kos.
Hrvatski eurozastupnik Davor Ivo Stier (EPP/HDZ) rekao je na raspravi da "nažalost, ima i dalje onih koji nasjedaju na rusku propagandu pa krivnju za rat traže kod žrtve ili kod onih koji pomažu žrtvi, ali ne traže odgovornost kod agresora" i dodao da su potrebni pregovori, ali da je jasno da Ukrajina želi biti slobodna, neovisna i europska zemlja.
Hrvatski eurozastupnik Tonino Picula (S&D/SDP) poručio je na raspravi da je "rat u Ukrajini sada u kritičnoj fazi" i da "pregovori ne smiju rezultirati pobjedonosno za flagrantnog agresora". Picula je dodao da nije dovoljno "samo ispregovarati mir, već ga i održati".
Konferencija predsjednika Europskog parlamenta poručila je u utorak da Unija mora ostati ujedinjena u potpori Ukrajini. Konferencija predsjednika pozvala je članice bloka da "povećaju i ubrzaju isporuku svoje potpore, posebno vojne, te uspostave pravni režim koji će omogućiti zapljenu imovine u ruskom vlasništvu koju je EU zamrznuo", navodi se u priopćenju tog tijela.