"Tijekom vremena smo stigli do toga da lektorat nudi četiri razine učenja, što je dovoljno za ovako mladi lektorat", izjavila je profesorica i lektorica Kristina Barišić.
Ona na Sveučilištu Magellanes, u južnom gradu Punta Arenasu, predaje hrvatski jezik od kada je uspostavljen lektorat.
"Studenti su prilično entuzijastični, posebno zbog stipendija koje nudimo. To ih motivira da uče hrvatski i jednog dana upoznaju Hrvatsku", rekla je.
Za stipendiju se mogu prijaviti studenti koji uče hrvatski jezik u Čileu. Dobiju li ju, odlaze u Hrvatsku gdje nastavljaju učiti jezik dok istovremeno upoznaju kulturu, običaje i povijest Hrvatske.
Četvero studenata već je bilo u Hrvatskoj u sklopu te stipendije, a još dvoje se priprema za odlazak.
Studentica prava Beatriz Lagos Concha nedavno je bila u Hrvatskoj.
"Doista sam se zaljubila u hrvatski jezik. Odslušala sam dva semestra. Profesorica mi je ponudila stipendiju te sam ju prihvatila pa proživjela iskustvo koje me je obogatilo", rekla je Lagos Concha. Dodaje da je zaljubljena i u hrvatsku kulturu te sve što ima veze s jezikom.
Tonka Brizic Guerrero, studentica medicine, također je bila tako u Hrvatskoj.
"Bilo je jako zabavno i iznimno interesantno upoznati kulturu i ljude", naglasila je. "Doista se puno toga nauči."
Ignacio Cárcamo Salinas, student arhitekture, i kolegica Alejandra Arriado Gutiérrez koja studira pedagogiju i engleski jezik već spremaju kofere. Za dva mjeseca krenut će na put u zemlju koju su dosad upoznali samo preko tjedne poduke hrvatskog jezika.
Ignacio se nada da još bolje ovladati jezikom što bi mu pomoglo u budućoj karijeri. Alejandra očekuje zabavni boravak tijekom kojeg će bolje upoznati jezik, zemlju, gastronomiju i kulturu, a također se nada da će moći doprinijeti nečime kada se vrati u Čile.
U Čileu živi oko 200.000 osoba hrvatskog porijekla, podatak je ureda za iseljene Hrvate sa sjedištem u Zagrebu.
Novinar Elias Barticevic postao je u srijedu predsjednik novinarske udruge Colegio de Periodistas de Magellanes sa sjedištem u Punta Arenasu.
Barticevic i još tri nove osobe u vodstvu izabrane su odlukom članova udruge te su dobili mandat na dvije godine.
Funkcije su preuzeli tijekom ceremonije održane u srijedu u prostorijama Cluba Croata. Riječ je o klubu u kojem se okupljaju Hrvati i njihovi potomci.
"Čast mi je predsjedati ovom novinarskom udrugom. Znam da nije dobar trenutak za organizaciju zbog apatije i nedovoljne uključenosti, ali pronašao sam sjećanje na onog mladića koji je novinarstvom htio mijenjati svijet", rekao je Barticevic okupljenima. Novinarstvom se počeo baviti 1990. godine.
Novinarska udruga pokriva područje Magellanesa, regije na jugu Čilea gdje živi 183.240 ljudi, a koja je dobila ime po portugalskom pomorcu Fernandu Magellanu. On je u 16. stoljeću na putovanju oko svijeta prošao kroz tjesnac koji spaja Atlantski i Tihi ocean na dnu Južne Amerike pa danas i tjesnac nosi njegovo ime.
U tamošnji grad Punta Arenas, središte trgovine, počeli su se doseljavati Hrvati u 19. stoljeću.
Barticevic je na tom krajnjem jugu zemlje rekao da novinare danas brinu "digitalna transformacija, dezinformacije, loši radni uvjeti, koncentracija i vlasništvo nad medijima".
Pozvao je novinare na suradnju i najavio jačanje novinarstva u regiji. Udruga Colegio de Periodistas de Magellanes osnovana je prije 69 godina.