U krugu kampusa Sveučilišta u Mostaru okupilo se više stotina profesora i predavača inzistirajući na povećanju plaća za koje je predsjednik Sindikata Sveučilišta u Mostaru Dragan Katić rekao da su 'degradirajuće'.
Po njegovim riječima plaće profesora i predavača su u prosjeku dva puta niže u odnosu na druga javna sveučilišta u BiH na kojima se nastava odvija na bosanskom, odnosno srpskom jeziku.
"Početna plaća asistenta je oko 450 eura, čak i niža. Plaća docenta s desetak godina radnog staža je oko 700 eura", upozorio je Katić. Dodao je kako redoviti profesori imaju plaće između 850 i 900 eura.
Predsjednik sindikata Sveučilišta u Mostaru potvrdio je kako je ovoga tjedna imao razgovor s vodstvom ove visokoškolske ustanove za koje je rekao da podupiru zahtjeve profesora i predavača.
No, Katić je njih zajedno s hrvatskim županijama nazvao odgovornim za loše financijsko stanje.
Katić je ocijenio nedopustivim da 60 posto proračunskih prihoda predstavljaju školarine koje plaćaju studenti i roditelji, a da većinske hrvatske županije sudjeluju u financiranju Sveučilišta u Mostaru s manjim dijelom.
Naveo je primjer drugih javnih sveučilišta koja su u potpunosti oslobodila studente plaćanja školarina.
"Županija Zapadnohercegovačka ima proračun preko 75 milijuna eura. Za 2023. godinu za financiranje Sveučilišta izdvojili su oko 180.000 eura, dok od ukupnog broja zaposlenih na Sveučilištu u Mostaru oko 40 posto dolazi iz te županije", pojasnio je.
Profesori i predavači na SUM-u u četvrtak su se priključili kolegama iz osnovnih i srednjih škola koji duže od tri tjedna štrajkaju u Hercegovačko-neretvanskoj županiji sa sjedištem u Mostaru.
Sveučilište u Mostaru jedina je javna visokoškolska ustanova u BiH na kojoj se nastava odvija na hrvatskome jeziku. Ima deset fakulteta i jednu akademiju. Osnivači su joj nekoliko većinskih hrvatskih županija, te općina u Bosni i Hercegovini. Republika Hrvatska djelomično financijski podupire rad ovoga sveučilišta.