“Pomirenje, uključiva regionalna suradnja i dobrosusjedski odnosi u srcu su Europske unije”, kaže se u izjavu koju je sastavio EU-a, a pridružile su se zemlje zapadnog Balkana.
“I dalje su potrebni dodatni odlučni napori kako bi se u skladu s međunarodnim pravom i utvrđenim načelima, među ostalim s Ugovorom o pitanjima sukcesije, poticali pomirenje i regionalna stabilnost te pronašla i provela konačna, uključiva i obvezujuća rješenja za regionalne i bilateralne sporove i za pitanja ukorijenjena u ostavštini iz prošlosti, kao i za preostale slučajeve nestalih osoba i pitanja povezana s ratnim zločinima”, kaže se u tekstu.
U izjavi se kaže da se budućnost zapadnog Balkana nalazi u Uniji i ponavlja se “potpuna i nedvosmislena” predanost perspektivi članstva tih zemalja.
U zajedničkoj izjavi EU poziva partnere sa zapadnog Balkana da prihvate ključne europske vrijednosti i načela i da se obvežu.
“Vladavina prava, sloboda izražavanja, neovisni i pluralistički mediji, rodna ravnopravnost te jaka uloga civilnog društva ključni su za osiguravanje funkcionalne demokracije”, kaže se u tekstu.
Ističe se i da geopolitički kontekst u Europi od svih zahtijeva jedinstvo i solidarnost radi odlučne podrške Ukrajini i obrane međunarodnog poretka utemeljenog na pravilima.
Također se kaže da je potrebno zajednički rješavati pitanja upravljanja, što je “zajednički izazov i odgovornost, kao i ključni prioritet”.
U izjavi se naglašava i da izostanak normalizacije između Srbije i Kosova koči obje zemlje.
“Moraju se provesti sporazumi postignuti u okviru dijaloga Beograda i Prištine uz posredovanje EU-a, a posebno Sporazum o putu prema normalizaciji i njegov Prilog. EU podsjeća na to da je preduvjet za potporu u okviru Instrumenta za reforme i rast za zapadni Balkan da strane konstruktivno surađuju u normalizaciji svojih odnosa s mjerljivim napretkom i konkretnim rezultatima”, stoji u tekstu.