"Kao zastupnici u Europskom parlamentu imamo odgovornost i alate za pokretanje promjena. MAC grupa će i u ovom mandatu biti predana unapređenju politika koje mogu smanjiti smrtnost, osigurati inovativne terapije i pružiti podršku obiteljima oboljelih od raka," izjavila je Jerković Kraljić.
MAC je najstarija i najveća parlamentarna interesna grupa posvećena politikama za borbu protiv raka, a njeni članovi dolaze iz različitih političkih skupina i zemalja kako bi zajedno promovirali prevenciju raka te osigurali pristup visokokvalitetnom liječenju i skrbi za pacijente u Europi, stoji na internetskoj stranici grupe.
Na konstituirajućem sastanku su europarlamentarci definirali prioritete za naredni mandat, s naglaskom na rješavanje nejednakosti u prevenciji, liječenju i skrbi za oboljele od raka, ističe se u priopćenju.
Također, dogovorena je i konferencija iduće godine na temu povratka na posao za osobe koje boluju od raka ili su preživjele rak, rasprostranjenih kancerogenih kemikalija te zaštite djece od oglašavanja nezdravih proizvoda koji rak uzrokuju.
"Rak ostaje jedan od najvećih javnozdravstvenih izazova u Europi. Svake godine u Europskoj uniji dijagnosticira se 3,5 milijuna novih slučajeva raka dok 1,3 milijuna ljudi izgubi život zbog ove bolesti", rekla je Jerković Kraljić.
Priopćenje također dodaje da postoje određene nejednakosti u Europskoj uniji te da "pacijenti u manjim zemljama članicama, poput Hrvatske, često nemaju pristup inovativnim tretmanima koji su dostupni u većim zemljama poput Njemačke".
Jerković Kraljić pozvala je novog povjerenika za zdravstvo Olivera Varhelyija na odlučnu provedbu preostalih mjera iz Europskog plana za borbu protiv raka i da se kao povjerenik odupre daljnjem smanjenju financijskih sredstva za zdravstvo.