Kroz Nacionalni plan oporavka i otpornosti (NPOO), projekt razvoja mreže seizmološke opreme donio je Hrvatskoj priliku za tehnološki iskorak kakav se dugo priželjkivao. Financiran europskim sredstvima, ovaj projekt omogućio je uspostavu mreže modernih seizmoloških postaja diljem zemlje. Nakon godina oskudnih resursa i ograničene opreme, Hrvatska sada raspolaže sustavom koji znatno unapređuje sposobnost praćenja seizmičkih aktivnosti. „Kroz projekt smo nabavili seizmografe, akcelerografe, digitalizatore i dodatnu terensku opremu potrebnu za kvalitetna istraživanja,“ objašnjava profesor Tomislav Fiket, seizmolog Seizmološke službe Republike Hrvatske.
No, uspjeh ovog projekta ne mjeri se samo u opremi. Zaposleno je i devet mladih stručnjaka, koji su unijeli novu energiju i stručnost u rad službe. „Najveći izazov bio je raditi bez dovoljno resursa. Sada, uz nove alate, možemo preciznije pratiti i analizirati seizmičke aktivnosti, a time i bolje planirati za budućnost,“ dodaje Fiket.
Najvažnije je da koristi ovog projekta izravno osjete građani. Precizniji podaci o seizmičkim aktivnostima pomoći će urbanistima i građevinskim stručnjacima u projektiranju sigurnijih zgrada, dok će lokalne vlasti biti bolje pripremljene za preventivne mjere. Krajnji rezultat? Sigurniji domovi za naše obitelji, manje štete i brža reakcija u slučaju budućih potresa.
Ovaj projekt jasno pokazuje kako sredstva iz programa NextGenerationEU nisu samo financijske brojke – ona izravno poboljšavaju kvalitetu života i sigurnost građana. Dio je to šireg serijala priča koje otkrivaju konkretne promjene u Hrvatskoj zahvaljujući europskoj solidarnosti i ulaganjima.
Sigurniji domovi za naše obitelji i manje štete u slučaju budućih potresa.
Sadržaj nastao u suradnji s Predstavništvom Europske komisije u Hrvatskoj.