"Vlast u Srbiji često demonstrira autoritarne i antieuropske tendencije i o tome smo se nedvosmisleno očitovali u nizu izvještaja i rezolucija u Europskom parlamentu", rekao je Picula odgovarajući na pitanje smatraju li u EU-u da Srbija ima nedemokratsku i autoritarnu vlast, kako to tvrdi srbijanska oporba i mnogi europski zastupnici.
Po njegovim riječima, najveće su prepreke na putu Srbije ka Europskoj uniji (EU), s obzirom da već tri godine nije otvoreno ni zatvoreno nijedno pregovaračko poglavlje, stagnacije u reformama u području vladavine prava, neovisnog pravosuđa, izbornog procesa i "autentične slobode medija u unutarnjoj politici". Također, Srbija i Kosovo moraju normalizirati odnose da bi napredovali, kazao je.
Na pitanje može li i na koji način EU utjecati na slobodu medija u Srbiji, s obzirom da je više od 95 posto redakcija pod apsolutnom kontrolom stranke na vlasti, Picula je rekao da je sloboda izražavanja, odnosno, monopol vlasti na "istinu" u Srbiji trajni politički problem.
"EU već godinama podržava na razne načine različitost i slobodu medija u Srbiji, ali situacija se ne mijenja nabolje. Na to sam upozoravao i ranije. Smatram da se tu radi o kardinalnoj temi od koje zavise šanse za ukupne promjene stanja u zemlji", kazao je on i naveo da je Europska komisija i u poslednjem izvješću upozorila da nije bilo nikakvog napretka u usvajanju prošlogodišnjih preporuka o slobodi izražavanja.
"Nisam siguran da li je uopće moguće zaključiti pristupne pregovore dok ovakvi odnosi vladaju na medijskoj sceni u Srbiji", naglasio je Picula.