Komisija je predložila da se uredba koja se trebala početi primjenjivati 30. prosinca 2024. odgodi za 30. prosinca 2025. za velika poduzeća i 30. lipnja 2026. za mikro i mala poduzeća.
Uredba o krčenju šuma, donesena 2023. regulira ulazak robe na tržište EU-a koja doprinosi globalnoj deforestaciji i degradaciji šuma te izvoz takve robe s toga tržišta.
Prema toj uredbi, tvrtke koje prodaju goveđe meso, kakao, kavu, palmino ulje, gumu i soja morat će dokazati da u lancu proizvodnje tih proizvoda nije došlo do krčenja šuma.
Pravila bi se primjenjuju i na niz proizvoda dobivenih od te robe, kao što su čokolada, pokućstvo, tiskani papir i odabrani derivati na bazi palmina ulja.
“Prijedlogom o produljenju roka za primjenu ni na koji se način ne dovode u pitanje ciljevi ili sadržaj zakona, kako su se dogovorili suzakonodavci EU-a”, navodi Komisija.
Eurozastupnik Peter Liese (CDU/EPP) kaže da su kontroverznu uredbu oštro kritizirali ne samo vlasnici šuma i poljoprivrednici nego i mnogi gospodarski subjekti, a prije svega treće zemlje, budući da ne postoje potrebni uvjeti za normalnu provedbu toga zakona.
“Snažno pozdravljam prijedlog i siguran sam da će ga moja skupina i cijeli Europski parlament usvojiti u kratkom roku. Stupanje na snagu te uredbe 30. prosinca 2024. bacilo bi nas u neodgovorni kaos”, izjavio je Liese.
Glavni uzrok deforestacije i degradacije šuma na globalnoj razini širenje je poljoprivrednog zemljišta. Zbog rasta broja stanovnika i sve veće potražnje za hranom šume se pretvaraju u poljoprivredna zemljišta.
S obzirom na to da su šume ključni element bioraznolikosti, EU je prvi u svijetu donio zakon koji treba suzbiti krčenje šuma, ali čini se da njegova provedba neće ići glatko.