Mađarska je u srpnju preuzela šestomjesečno rotirajuće predsjedanje blokom, a Orban je gotovo odmah otišao u Moskvu i Peking u, kako je opisao, "mirovnu misiju" unatoč tome što nitko od njegovih partnera u EU-u toga nije bio svjestan niti ga je ovlastio da to učini.
Orban je ranije napustio samit NATO-a kako bi se sastao s bivšim američkim predsjednikom Donaldom Trumpom. Orbanov ministar vanjskih poslova otad dovodi u pitanje ulogu EU-a u Ukrajini.
"Razgovarat ćemo o tome što se dogodilo i stavovima koje je zauzela mađarska vlada", rekao je Borrell, opisujući ih kao "neprihvatljive".
Neke članice Unije žele da blok pokaže čvršći stav prema Budimpešti.
Spominje se bojkotiranje ili prisutnost manjeg broja ministara na neformalnom sastanku u Budimpešti krajem kolovoza, iako postoje podjele među zemljama o korisnosti tog poteza.
Njemačka ministrica vanjskih poslova Annalena Baerbock rekla je novinarima po dolasku u Bruxelles da Borrell predstavlja vanjsku politiku EU-a te da "ne čudi što su egotripovi" mnoge iritirali.
Luksemburški ministar vanjskih poslova Xavier Bettel rekao je da će ići na neformalni sastanak krajem kolovoza i poručio da je važno nastaviti dijalog s Budimpeštom.
"Ignorirati ili ne odabrati dijalog bila bi pogreška", rekao je.
Orban, kritičar zapadne vojne pomoći Ukrajini i čelnik EU-a s najsrdačnijim odnosima s Putinom, više puta je blokirao odluke o vojnoj pomoći Ukrajini.
Mađarski ministar vanjskih poslova Peter Szijjarto kritizirao je blok u objavi na društvenim mrežama uoči sastanka u ponedjeljak.
"Briselska vanjskopolitička birokracija i čelnici nekih zemalja EU-a već tjednima škrguću zubima zbog naše mirovne misije, iz frustracije/zavisti/razotkrivanja njihove neuspješne strategije", rekao je Szijjarto, dodajući da su putovanja otvorila vrata za nastavak diplomacije.
"Sve što dobivamo od naših briselskih i europskih prijatelja je djetinjasti bojkot i verbalni karate", rekao je.