Vesna Deep Tech Venture Fund, u koji EIF ulaže 40 milijuna eura, prvi je fond za transfer tehnologije u Sloveniji i Hrvatskoj. Sredstva koja osigurava EIF potječu iz dva zasebna investicijska programa koja su pokrenule Hrvatska razvojna i izvozna banka (HBOR) i njezin partner iz Slovenije, SID Banka, s privatnim investitorima koji osiguravaju preostalih devet milijuna eura na današnjem prvom zatvaranju fonda, istaknuto je u ponedjeljak u zajedničkom priopćenju EIF-a, SID Banke i HBOR-a.
Vesna Deep Tech Venture Fund ulagat će u transfer tehnologije, zaštitu intelektualnog vlasništva i komercijalizaciju istraživačkih projekata na sveučilištima i u istraživačkim institucijama u Hrvatskoj i Sloveniji.
Njime će upravljati lokalna tvrtka Vesna Venture Capital koja ulaže u nove tehnologije. Novi fond, nazvan po slavenskoj božici proljeća i obnove, investirat će u najviše 80 projekata u Sloveniji i Hrvatskoj, fokusirajući se na fazu "dokaza koncepta", a koji bi se mogli komercijalizirati i transformirati u poduzeća, navodi se.
Osim toga, pružat će potporu pri oblikovanju dosljednog okvira za prijenos intelektualnog vlasništva sa sveučilišnim uredima odgovornim za komercijalizaciju istraživanja. Kao upravitelj fonda, Vesna VC pružat će potporu znanstvenim institucijama u dvije zemlje kako bi se razine korištenja i komercijalizacije istraživanja približile onima u zapadnoj Europi.
Ovo je poticaj koheziji, dugoročnoj održivosti, zelenom razvoju, otvaranju novih radnih mjesta i konkurentnosti u Europskoj uniji, poručuje se u priopćenju.
EIF je odabrao Vesnu VC za upravitelja fonda u okviru Inicijative za transfer tehnologije srednje i istočne Europe (Central Eastern European Technology Transfer (CEETT) initiative), čiji je cilj povećati dostupnost financiranja za sveučilišta i istraživačke institucije te potaknuti inovacije i znanstvena istraživanja u Sloveniji i Hrvatskoj.
Vesna VC sastoji se od skupine stručnjaka sa značajnim iskustvom u ulaganju i poslovanju fondova kao i fokusirano stručno znanje na polju inkubatora za poduzeća, društvenog utjecaja i ulaganja poslovnih anđela. Tijekom godina Vesna VC tim uspostavio je široku mrežu odnosa s vodećim znanstvenim centrima u Sloveniji i Hrvatskoj. Očekuje dodatni privatni kapital, što će dodatno povećati veličinu fonda tijekom ove godine, napomenuto je.
"Ovaj je fond dugoročno rješenje za financiranje istraživačkih projekata i zaštitu intelektualnog vlasništva na slovenskim i hrvatskim sveučilištima i u istraživačkim institutima te, što je od ključnog značaja, za financiranje transfera tehnologije,“ rekla je izvršna direktorica EIF-a Marjut Falkstedt.
Predsjednik Uprave HBOR-a Hrvoje Čuvalo je ocijenio da će novi fond pomoći osigurati da dobre istraživačke ideje izađu iz laboratorija na tržište.
"Slovenskim i hrvatskim znanstvenicima te znanstveno-istraživačkoj zajednici osiguravamo financijska sredstva koja će potaknuti daljnji razvoj znanosti, istraživanja i inovacija, Mnogi vrijedni patenti i tehnološka rješenja nikada ne dožive komercijalizaciju upravo zbog nedostatka financijskih sredstava. Na ovaj način stvaramo vezu između znanstvene zajednice i poduzetništva koja u konačnici može biti jedan od ključnih pokretača rasta i razvoja cjelokupnog gospodarstva", izjavio je Čuvalo.
Predsjednik Uprave SID Banke Borut Jamnik izjavio je da Vesna Deep Tech Venture Fund naglašava vrijednost CEETT-a i jamči snažnije slovensko gospodarstvo.
"Platforma CEETT-a jača odnos između istraživačkih instituta, sveučilišta i tržišta s ciljem uspješnog transfera što većeg broja inovativnih i istraživačkih projekata na tržište", kazao je Jamnik.