"Protivimo se mjerama štednje i smatramo da treba ulagati u javne i dostupne usluge, pogotovo u usluge kao što su zdravstvo”, poručila je Jelena Miloš na konferenciji za novinare.
Ivana Kekin navela je tri prioriteta europskih zdravstvenih politika Možemo - osvještavanje da je zdravlje građana EU-a povezano sa zdravljem okoliša, ulaganje u programe prevencije bolesti i dostupnost zdravstvenog sustava svima.
„Smatramo da je nužno integrirati sustave zdravstva, poljoprivrede, zaštite okoliša i urbanog planiranja tako da prioritet bude zdravlje građana”, kazala je.
Zbog zagađenja zraka svake godine u EU imamo preko 300.000 umrlih. Uz to, zdravlju prijete klimatske promjene i gubitak bioraznolikosti, zbog čega svaku politiku u Uniji treba promatrati kroz prizmu zdravlja, dodala je Kekin.
Govoreći o zdravlju za sve, podsjetila je kako je u članicama EU-a i dalje životni vijek u zemljama s niskim prihodima znatno niži nego u bogatim zemljama, a pojedinci s niskim prihodima i obrazovanjem imaju životni vijek otprilike desetljeće kraći od onih iz viših društvenih slojeva. Pita također zašto se samo tri posto proračuna zdravstva ulaže u prevenciju.
Rada Borić najavila je zalaganje za reproduktivna prava i siguran, zakonit i besplatan pobačaj u svim državama članicama EU-a. Treba nas brinuti što 20 milijuna žena u EU nema tu skrb, rekla je.
Također će se zalagati za dostupnost medikamentoznog prekida trudnoće i kontracepcije, unaprjeđenje medicinski potpomognute oplodnje, povećanje broja ginekoloških timova i bolju dostupnost skrbi za žene s invaliditetom.
"Bit ćemo brana daljnjoj devastaciji ženskih prava u Europi”, poručila je.
U Možemo naglašavaju da su izbori za Europski parlament izuzetno bitni jer se na europskoj razini donosi čak 70 posto propisa koji utječu na nacionalno zakonodavstvo i još jednom pozivaju građane da u što većem broju izađu na izbore 9. lipnja.