Članice EU-a već su se dogovorile da će kolektivno pružati vojnu pomoć Ukrajini. I dok neke države ratom pogođenoj zemlji daju oružje s minimalnim zahtjevima, druge to čine pod uvjetom da se naoružanje koristi samo unutar ukrajinskog teritorija.
Kijev tvrdi da mora gađati Rusiju jer ona napada Ukrajinu sa svog teritorija, piše agencija dpa.
Šef diplomacije EU-a Josep Borrell na konferenciji za medije nakon sastanka ministara rekao je da su napadi u samoobrani na vojne ciljeve na ruskom teritoriju „legitiman čin pod međunarodnom pravu kad se koristi na proporcionalan način”.
„No, jasno je i da je to odluka za svaku državu članicu”, dodao je Španjolac.
„Nitko ne može spriječiti članicu da opskrbi Ukrajinu oružje te da im dopusti da ga koristi za vojne ciljeve unutar ruskog teritorija”, kazao je Borrell.
„Isto tako, ne možemo ih obvezati da na to pristanu”.
Ministri se nisu uspjeli dogovoriti ni treba li se vojnim instruktorima iz EU-a omogućiti da provode obuku na ukrajinskom teritoriju. Neki strahuju da bi to eskaliralo uključenost u rat i pojačalo rizik izravnog sukoba Rusije i zapada.
Ruski predsjednik Vladimir Putin u utorak je upozorio NATO članice da se igraju s vatrom kad predlažu da se Ukrajini omogući upotreba njihovog naoružanja za napade na ruski teritorij.
„Konstantna eskalacija može dovesti do ozbiljnih posljedica”, rekao je Putin u Taškentu.
„Ako se te ozbiljne posljedice ostvare u Europi, kako će se ponašati Sjedinjene Države, uzevši u obzir naš paritet u nuklearnom naoružanjem?”.
„Teško je reći – žele li oni globalni sukob?”, nastavio je Putin.
Za ukrajinske napade s oružjem velikog dometa kazao je da zahtijevaju zapadnu obavještajnu i vojnu pomoć te satelite, što znači da zapad mora biti izravno uključen.