FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Sljedeći tjedan u Europskoj uniji

Autor: Slavko Vukadin

BRUXELLES, 19. svibnja 2024. (Hina) - Sljedeći tjedan u Europskom parlamentu u Bruxellesu će se održati predizborna debata pet od 11 vodećih kandidata za predsjednika Europske komisije.

 Raspravu koja će se održati u četvrtak popodne, organizira Unija europskih radio-televizija (EBU), u suradnji s Europskim parlamentom i europskim političkim strankama. Debata se održava u dvorani za plenarne sastanke Europskog parlamenta u Bruxellesu, vodit će se na engleskom jeziku uz prijevode na sve službene jezike EU-a.

 Od 11 vodećih kandidata sudjelovanje u raspravu potvrdilo je njih pet: Ursula von der Leyen iz Europske pučke stranke (EPP), Valter Baier (Europska ljevica, Austrija), Sandro Gozi (Obnovimo Europu, Italija), Terry Reintke (Europski zeleni, Njemačka i Nicolas Schmit (europski socijalisti, Luksemburg).

 Raspravu će moderirati Martin Řezníček s češke televizije i Annelies Beck s belgijske televizije na nizozemskom jeziku VRT. Osim moderatora, pitanja će moći postavljati i publika u dvorani te oni koji će raspravu pratiti preko interneta, a koji će pitanja moći postavljati putem društvenih mreža.

 Rasprava će se voditi o nekoliko tema: gospodarstvu i radnim mjestima, obrani i sigurnosti, demokraciji i liderstvu, migracijama i granicama, inovacijama i tehnologiji.

  Prema sustavu vodećih kandidata (spitzenkandidata) svaka politička grupacija imenuje jednog ili više kandidata za predsjednika Europske komisije, a kandidat one stranke koja je dobila najviše zastupnika postaje predsjednik Komisije.

 Taj sustav je od početka sporan jer počiva na klimavim pravnim temeljama s obzirom na to da ne postoji izravna veza između rezultata izbora i imenovanja predsjednika Komisije. Prema Ugovoru o EU-u, predsjednika Komisije imenuje kvalifiiciranom većinom Europsko vijeće (čelnici država ili vlada država članica), koji pritom moraju uzeti u obzir ishod izbora za Europski parlament, a to imenovanje moraju potvrditi zastupnici Europskog parlamenta većinom glasova.

 Taj je sustav prvi put primjenjen 2014. godine kada je za predsjednika Komisije izabran Jean-Claude Juncker koji je bio kandidat Europske pučke stranke. No, već na sljedećim izborima od toga se odustalo, i Europsko vijeće je imenovalo Ursulu von der Leyen, koja nije bila vodeća kandidatkinja. Ona je na glasanju Europskom parlamentu dobila tijesnu većinu.

 Od deset europskih političkih stranaka, njih devet je imenovalo ukupno 11 vodećih kandidata. Europski konzervativci i reformisti (ECR) se protive konceptu vodećih kandidata i nisu nikoga imenovali.

 Koncept vodećih kandidata je zapravo pokušaj u pravcu daljnje federalizacije Europske unije, međutim to nije u skladu sa sadašnjim ustrojem EU-a, u kojem Europski parlament nema ulogu koju imaju parlamenti u nacionalnim državama niti je Komisija vlada.

 Sljedeći tjedan u Bruxellesu se održavaju tri ministarska sastanka. U utorak se sastaje Vijeće za opće poslove koje će započeti s pripremama za samit EU-a 27. i 28. lipnja.

 Na tom samitu glavne teme bit će Ukrajina, sigurnost i obrana, konkurentnost, vanjski odnosi.

 Ministri za europske poslove također će razgovarati o preporuci Europske komisije da se zatvori postupak prema članku 7 koji se vodi protiv Poljske. Komisija je nedavno ocijenila da više ne postoji očita opasnost da ta zemlja teško prekrši načelo vladavine prava u smislu članka 7.

Također u utorak sastaju se ministri nadležni za telekomunikacije, a u četvrtak ministri zaduženi za pitanja svemira, istraživanja i inovacija). U petak su na redu ministri nadležni za unutarnje tržište i industriju.

(Hina) xsv yps

An unhandled error has occurred. Reload 🗙