Naglasak manifestacije je na predstavljanju Kulturno-turističke rute Putovima Franopana, koja obuhvaća 17 kaštela i tri sakralna objekta u Primorsko-goranskoj županiji, vezana uz plemićku obitelj Frankopan.
U sklopu te rute je osam interpretacijskih centara koji predstavljaju povijest, djelovanje i ostavštinu Frankopana.
Primorsko-goranski župan Zlatko Komadina, otvarajući izložbu u opatijskom Umjetničkom paviljonu Juraj Šporer, rekao je kako je vodilja pri osmišljavanju ove rute bila kulturnu baštinu staviti u funkciju turizma.
"Ruta je zamišljena da živi kroz turizam, da stvara gastronomske i enološke priče te da naši umjetnici stvaraju djela na temu Frankopana. Ponosni smo da sve ide dobro", istaknuo je.
Riječ je o izložbi koja je već gostovala u gradovima vezanim uz Frankopane i Zrinske, u Čakovcu, Karlovcu, Ogulinu i Gospiću.
"Ovo je izložba na kojoj posjetitelji, ali posebno turistički djelatnici mogu upoznati zaista fascinantnu povijest Frankopana koja se pet i pol stoljeća pisala na našem području. Na Kulturno-turističkoj ruti Putovima Frankopana posebnu pozornost pridajemo kaštelima u ruralnim dijelovima naše županije jer oni mogu doprinijeti turističkom oživljavanju tih krajeva. U projekt uključujemo OPG-ove, male gospodarstvenike i lokalno stanovništvo", navela je pročelnica Upravnog odjela za kulturu, sport i tehničku kulturu Primorsko-goranske županije Sonja Šišić .
Zadovoljstvo domaćinstvom manifestacije izrazio je i opatijski gradonačelnik Fernando Kirigin.
Osim izložbe, manifestacija "Upoznajmo Frankopane" sadrži i kazališne predstave, srednjovjekovne radionice, zanimljive interpretacije i izlet na neke od lokacija Kulturno-turističke rute Putovima Frankopana.
Organiziraju je Primorsko-goranska županija i Pomorski i povijesni muzej Hrvatskog primorja Rijeka u suorganizaciji s Gradom Opatija i Festivalom Opatija.
Frankopani, u stranim izvorima Frangipani, stara hrvatska velikaška obitelj, izvorno je poznata pod nazivom knezovi Krčki.
Frankapani, uz Zrinske, spadaju među najznačajnije i najpoznatije hrvatske velikaške rodove koji su od 11. do 17. stoljeća, vrlo usko bili povezani s poviješću, prošlošću i sudbinom hrvatskoga naroda i Hrvatske. Stoljećima su članovi tih velikaških rodova bili nositelji i branitelji Hrvatske od osmanlijskoga osvajača, ali i odlučni protivnici habsburškoga carskog apsolutizma i njemačkoga hegemonizma, koji se nastojao učvrstiti u čitavoj Habsburškoj Monarhiji.