Kako se navodi u priopćenju Hrvatske regulatorne agencije za mrežne djelatnosti (HAKOM), na tržištu elektroničkih komunikacija u četvrtom su tromjesečju 2023. nastavljeni trendovi iz prethodnih razdoblja. Prihodi od telefonskih usluga u nepokretnoj mreži kontinuirano se smanjuju, dok prihodi ostvareni od usluga pristupa internetu rastu pri čemu su prihodi od pristupa putem pokretne mreže rasli za 11,5 posto na godišnjoj razini, a putem nepokretne mreže za šest posto. Istodobno, rastao je i prihod od usluge prijenosa TV programa uz plaćanje naknade, za oko sedam posto.
Na kraju 2023. u nepokretnoj mreži je bilo gotovo 1.114.000 širokopojasnih priključaka, što je oko tri posto više u odnosu na 2022. Nastavljena je migracija korisnika na svjetlovodnu infrastrukturu što utječe na godišnji rast broja svjetlovodnih priključaka za 34,15 posto i pad priključaka na bakrenoj infrastrukturi za gotovo pet posto.
Udio korisnika s VHCN širokopojasnim priključcima (mreže vrlo velikog kapaciteta) u ukupnom broju internetskih priključaka u nepokretnim mrežama na kraju prosinca 2023. iznosio je 39 posto, što je izravna posljedica porasta ulaganja u svjetlovodnu infrastrukturu od 19,44 posto u odnosu na proteklu godinu, naveli su iz HAKOM-a.
Dok telefonske usluge u pokretnoj mreži bilježe rast korisnika i prometa, u nepokretnoj mreži broj korisnika telefonskih usluga niži je za 2,21 posto, a ukupni odlazni promet manji je za 12,7 posto u odnosu na isto razdoblje 2022.
Na tržištu naplatne televizije u četvrtom tromjesečju 2023. rastao je broj priključaka u odnosu na isto razdoblje 2022. IPTV je i dalje vodeća tehnologija s tržišnim udjelom od oko 57 posto ukupnog broja korisnika naplatne televizije, izvijestili su iz HAKOM-a.