FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Direktor EBRD-a naglašava potrebu rasta produktivnosti hrvatskog gospodarstva

Autor: Mario Mrazović

ZAGREB, 20. studenoga 2023. (Hina) - Direktor EBRD-a za srednju Europu Mark S. Davis poručio je u ponedjeljak da se Hrvatska mora usredotočiti na poboljšanje produktivnosti gospodarstva, što se između ostalog može postići boljim upravljanjem državnim poduzećima i ulaganjima u "zeleno" i "digitalno".

Davis je na današnjem brifingu za medije u zagrebačkom sjedištu Europske banke za obnovu i razvoj (EBRD) naglasio važnost razvoja tržišta kapitala, što je važno i za članstvo Hrvatske u OECD-u.

To tržište mora postati likvidnije, a to je moguće postići i izlistavanjem državnih poduzeća na burzi putem inicijalnih javnih ponuda (IPO), poručio je Davis.

Na dužnost regionalnog direktora stupio je u rujnu ove godine, zadužen je za područja Hrvatske, Češke, Mađarske, Slovačke i Slovenije, a istaknuo je da je u svim tim zemljama prevelik udio države u gospodarstvu.

Kada je riječ o Hrvatskoj, rekao je i da treba poboljšati upravljanje poduzećima u državnom vlasništvu, koja bi između ostalog trebala povećati kapitalna ulaganja u obnovljive izvore energije (OIE), što bi ubrzalo zelenu tranziciju.

EBRD će ove godine u projekte u Hrvatskoj uložiti oko 300 milijuna eura, pri čemu i sama banka ulaganja u OIE izdvaja kao jedan od svojih prioriteta.

EBRD je tako upravo prošli tjedan obznanio da je trima poduzećima koja su dio Encro grupe posudio 10,6 milijuna eura za izgradnju triju sunčevih fotonaponskih elektrana na Braču, ukupnog proizvodnog kapaciteta 30 megavata (MW), pri čemu će taj projekt imati podršku jamstvenog programa InvestEU.

Također, kada je riječ o "zelenom", Davis je spomenuo i suradnju sa Splitom i Karlovcem na programu "Zeleni gradovi", kao i relativno nedavno izdanje "održive" obveznice Zagrebačkog holdinga, u kojem je i EBRD značajno sudjelovao.

"Ako želite povećati bogatstvo, morate povećati produktivnost"

Davis je apostrofirao usku povezanost BDP-a po stanovniku i produktivnosti. "Ako želite povećati bogatstvo, morate povećati produktivnost", rekao je i poručio da će u idućih deset godina pobjednice biti one zemlje koje će biti uspješne u području "zelenog" i "digitalnog".

"Zeleno je iznimno važno i potrebno je imati nacionalnu strategiju u tom području", napomenuo je.

Davis je kazao da povećanju produktivnosti može doprinijeti i stavljanje u funkciju nekretnina, poput zgrada ili zemljišta, koje se ne koriste, navevši tu primjer Zagreba gdje u središtu grada postoje zapušteni industrijski kompleksi, gdje se mogu graditi komercijalni, stambeni i javni sadržaji.

Inače, EBRD je u travnju 2021. podržao inicijativu urbane revitalizacije zone Gredelj, ističući da bi taj projekt u idućih 15 godina mogao privući ulaganja od 1,6 milijardi eura, kao i deset do 15 tisuća radnih mjesta u novim poslovnim jedinicama na lokaciji.

Davis je problematizirao i pitanje korporativnog financiranja, istaknuvši potrebu poboljšanja kapitalne strukture poduzeća, kako bi mogla povećati ulaganja i time podići svoju produktivnost. 

U vremenu zaoštravanja monetarne politike i podizanja kamatnih stopa te posljedično manje mogućnosti oslanjanja na zajmove banaka, mišljenja je Davis, treba se okrenuti i drugim izvorima financiranja, između ostalog i "private equity" kapitalu.

Rast hrvatskog BDP-a u ovoj godini oko 2,5 posto

Davis je pohvalio upravljanje hrvatskih vlasti, pa tako i u pogledu deficita i javnog duga. EBRD očekuje da će hrvatski BDP u ovoj godini porasti oko 2,5 posto, dok, kada je riječ o inflaciji, iako usporava od lanjskog studenog, Davis je napomenuo da njenu relativno visoku razinu podržava i rast nominalnih plaća.

Pohvalno se izrazio i o napretku Hrvatske u zadnjih 15 godina kada je riječ o međunarodnim integracijama, zaključno s ulaskom u šengenski prostor i eurozonu, dok jedini preostali cilj predstavlja veći spomenuti ulazak u Organizaciju za gospodarsku suradnju i razvoj (OECD).

(Hina) xmm yduk

An unhandled error has occurred. Reload 🗙